Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mantarı, reishi

Reishi Mantarı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Reishi Mantarı

Reishi Mantarı Nedir - Reishi Mantarı Özellikleri - Reishi Mantarı Hakkında - Reishi Mantar - Mantar Hakkında

Reishi veya Lingzhi (Ganoderma Luciducum) Polyporaceae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan yenilebilir bir mantardır

Reishi mantarı yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar Buruk bir tadı vardır

Reishi son yıllarda akciğer kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri gibi çeşitli ciddi hastalık türlerinde de denenmiş ve diğer tedaviler fazla umut vaad etmediği durumlarda bile kanseri iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir Bu yüzden özellikle Japonya, Çin ve Amerika'da pek çok doktor ve hasta tarafından kullanılmaya başlanmış ve etkileri araştırılmıştır Bu araştırmaların sonucunda Reishi mantarının beyin tümörü hastalarına da yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır

Buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com