Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakla, solgunluk, virüsü

Bakla Solgunluk Virüsü

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bakla Solgunluk Virüsü

Bakla Solgunluk Virüsü Nedir - Bakla Solgunluk Virüsü Hakkında - Bakla Hastalıkları

Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Bakla Solgunluk Virüsü (Broad Bean Wilt Virus=BBWV) viral hastalik etmeni olup, ilk olarak Vicia faba' da bildirilmistir Viral etmen vektör afit böcekleri (Acyrthosiphon pisum, Aphis craccivora, A faba, A nasturtii, Macrosiphum euphorbiae, M solanifolii, M persicae) ile non persistent (kalici olmayan bir tasima sekli) tasinmaktadir Viral etmen mekanik inokulasyon yolu ile tasinmakta, fakat tohumla tasinmamaktadir

Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Bakla, Bezelye (Vicia faba, Pisum sativum) - bitkilerin sürgün uçlarindaki damarlarda renk açilmasi, beneklenme ve nekrozlar, bitkilerde genel solgunluk, beneklenme, deformasyon ve bodurluk seklinde hastalik belirtileri kendini gösterir Ispanak (Spinacia oleracea) - solgunluk, sürgün uçlarinda geriye dogru ölüm, yapraklarda beneklenmeler görülür Petunya (Petunia × hybrida) - Hatli halkali leke ve mese yapragi deseni Deneysel olarak infektelen bitkilerde ise çogunlukla lokal lezyonlar, halkalileke, mozaik ve sistemik nekroz simptomlari görülür

Mücadelesi

Kültürel mücadele

1 Dayanikli kültivarlarin kullanimi

2 Hastaliktan ari fide ve asi materyallerinin kullanimi

3 Dezenfekte edilmis alet ve ekipmanlar kullanilmali

4 Infekteli bitki artiklari yok edilmeli

5 Vektörleri ile mücadele

Kimyasal mücadele

Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com