Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitkiler, doğru, uzar, yukarıya

Bitkiler Neden Yukarıya Doğru Uzar

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bitkiler Neden Yukarıya Doğru Uzar

bitkilerin tohumlarının içinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar - bitkiler niçin yukarıya doğru uzar - bitkilerde büyüme

Herkes evinde en az bir kez fasulye tohumu yetiştirmiştir Fen ve Teknoloji dersi öğretmenleri genellikle ödev olarak verir Çimlenmeyi öğrenmek için bir pamuk tabakasının içine fasulye tohumu koyarız ve buna yeterli ışık ve nem sağlandığında çimlendiklerini denemiş oluruz

Peki hiç düşündünüz mü fasulyenin kökleri aşağı doğru uzarken yaprakları neden yukarıya doğru uzuyor? İşte bunun cevabı biraz kimya biraz fizikten geçiyor Bitkilerin tohumlarının içinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar ile bitki ne şekilde durursa dursun kök aşağıya yapraklar yukarıya doğru uzar Bunun bir nedenide fizikteki tropizma olayı Yani yönelme Bu yönelme işlemi bitkinin yapraklarının yukarıya doğru yani Dünya’nın merkezinden yüzeyine doğru büyümesini sağlar Yapraklar bu şekilde büyürken kökler de tam tersine Dünya’nın çekirdeğine doğru yol alır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com