Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dağ, reyhanı

Dağ Reyhanı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dağ Reyhanı

Dağ Reyhanı Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Dağ Reyhanı Hakkında - Dağ Reyhanı Faydaları - Dağ Reyhanı Yetiştiriciliği

(Ziziphora spp)

Ballıbabagiller familyasındandırDiğer adı kekik otu

Dik dört köşe gövdeli hoş kokulu bir yada çok yıllık otsu bitkilerdirİkişerli ve karşılıklı dizilmiş yapraklar kısa saplı dar uzun derimsi ve tüylüdür, güçlü kokuları vardırÇiçekler iki dudaklı , morumsu pembe yada mavimsi renklidirKuru meyvesi 4 boğumludur ve her birinde bir tohum bulunurKurak yerlerde , kayalıklarda , genellikle çam ve ardıçlarla birlikte görülür

Bileşiminde uçucu yağ , boyar maddeler, C vitamini , azot ve glikozitler bulunur

Bitkinin toprak üstü kısımları özellikle çiçekli dallar kalp ve damar hastalıklarına kanla ilgili rahatsızlıklara karşı çok etkilidir

Ayrıca hazmı kolaylaştırır, mide rahatsızlıklaına iyi gelir; dışardansa yara, bere vb ağrılı yerlere uygulanır

Dağ reyhanı çayından yapılan ve “Galen” adıyla anılan çay kalbin çalışmasını düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, idrar söktürür, bağırsak kurtlarını düşürür

20 gram dağ reyhanı çiçeği 1 litre kaynar suyla demlenir,soğutulup süzülür ve yemeklerden önce günde iki- üç kez yarımşar bardak içilir

Ziziphora clinopodioides Zcapitata Ztenuior türlerinden sonuncusu Karınağrısı otu, Morkız çayı, Nane ruhu, Fare otu,Anık adlarıyla anılır ve gaz söktürücü olarak kullanılır

Ztaurica türünün toprak üstü kısmı da Ege’yle Akdeniz bölgesinin birleştiği yerlerde Nane ruhu adıyla çay olarak karın ağrılarına karşı kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com