Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayı, pençesi

Ayı Pençesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ayı Pençesi

Ayı Pençesi - Ayı Pençesi Çiçeği - Ayı Pençesi Bitkisi - Ayı Pençesi Hakkında

Ayıpençesigiller familyasının tipik örneğidir Kenarları düzensiz biçimde sivri dişli, büyük yaprakları başak biçiminde çiçekleri beyazımsı pembe ya da pembekırmızı olan çok yıllık otsu bir bitkidir Kurutulmuş yapraklarından infüzyon ve lapası yolu ile kullanılır

Latincesi:Acanthus dioscoridis

Faydaları

Sindirim Sistemi:ishale karşı kullanılır

Cilt:Antiseptik ve yara iyileştirici olarak kullanılır

Solunum Sistemi:Balgam söktürücü etkisi vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Ayı Pençesi

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Ayı Pençesi

(Acanthus dioscoridis ve Ahirsutus)

Ayıpençesigiller familyasındandır!-15 m boylarında dikenli çok yıllık otsu bir bitkidir Yaprakları büyüktür ve kenarları düzensiz biçimde sivri dişlidirYaz aylarında dik salkımlar halinde çiçekler açar

Sap ve dal uçlarındaki çiçekler tazeyken yenir,kurutulunca koku vermesi için çaya katılır

Gösterişli çiçek salkımlarından dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir

Anayurdu Türkiye ve AvrupadırAkdeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişir

Yaprakların balgam söktürücü ,ishal giderici,iştah açıcı,sindirimi düzenleyici, karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirici ve yara kurutucu etkileri vardırBunun için 30 gram kurutulmuş ve ufalanmış bitki 1 litre suyla kaynatılır,soğutulup süzülür ve günde üç kez bir çorba kaşığı içilir

Yara ve çıban iyileştirici olaraksa bitkinin soğuk su içinde bir iki gün bekletilip elde edilen merhemin dışardan uygulanması gerekir

Kökünün ve çiçek saplarının haşlandığı su yatıştırıcı olarak kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com