Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
soykırımı, tokyo

Tokyo Soykırımı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tokyo Soykırımı

Tokyo Soykırımı 3 Mart 1945 (Tokyo Bombardımanı)
Hiroshima ve Nagasaki'de dünyanın en görkemli soykırımlarını yapan Amerika'nın bunlardan aylar önceki Tokyo hava saldırısını da biliyor muydunuz ? Bu olay, yüzyıllardır Kızılderililer, buffalolar, Japonlar, Vietnamlılar, Afganlar, Iraklılar ve daha nice bilinmeyen canlı topluluklarına yaptığı soykırımlarıyla da dünya lideri olan Amerika'nın ortaya çıkmayan kirli çamaşırlarından sadece biridir Burada bu gerçeği, şu ana kadar duymayanlara da ulaştırmayı amaçlıyorum Bu aslında bana ve aileme de yapılmış bir soykırımın tarihçesidir Tarih bir tekerrür olduğundan, Amerika'nın yüzyıllardır uyguladığı soykırım gerçeğini kavramak, şu anda Irak'ta yapılanlar ve bundan sonra belki İran'da belki başka bir yerde yapılmak istenenlere de ışık tutabilir
Geçmişte olmuş kötü olaylar, soykırımlar, savaşlar hakkında, dedelerinin yaptıkları hakkında kimsenin torunlarını suçlamaya, zorla birşeyler kabul ettirmeye hakkı yoktur Halklar iyidir, yöneticiler kötüdür Soysuz, cahil amerikalı yöneticilerin ve bunların yerel işbirlikçilerinin, geçmiş hakkında ahkam kesmeden önce, kendi tarihlerini okumalarını tavsiye ederim Aşağıda, Tokyo bombardımanı'ni anlatan japonca bir sitenin tercümesini bulacaksınız

Kaynak/Tercüme: Osman Rahmi Ficici

3 Mart 1945, dünyanın en büyük soykırımı

9 Eylül'de Newyork'ta ikiz kulelere yapılan saldırı ile ekranlarda geçen görüntülerin bütün dünyayı şok ettiğini düşünüyorum Kayıplar arasında birçok Japon da bulunmaktadır Hayatını kaybedenlerin acısını paylaşıyor ve tanrıya duacıyım, yalnız

10 Mart 1945, Tokyo bombardımanı'na mağruz kalanların yaşadıkları korkunç tecrübeyi hatırlayınca biraz düşünmeden geçemiyorum Bundan 60 sene önce Tokyo saldırısı, 9 Eylül saldırısında ölenlerin çok üzerinde bir rakamla, sonradan ölenleri katmadan, sadece o gecede 100 bin insanın hayatına mal olmuştu

Bunların çoğunluğu, alev ve sıcaklığa maruz kalıp yanarak ölmüştü O devirde de şimdiki gibi bir medya olsaydı, herhalde 9 Eylül saldırısı gibi Tokyo bombardımanı'nın yayınını izleyecektik Bu, Hiroshima ve Nagasaki soykırımlarıyla birlikte, dünyanın en büyük soykırımlarından biri dersek abartı olacağını sanmıyorum

Aşağıdaki yazı, bir hattatın Tokyo bombardımanı'nı anlattığı bir sanat eseridir (Yokokawa ilkokulu)

Bu yazıyı yazan kişi, savaş sonrası dünyaca ünlü olmuş bir hattat olan İshikawa Yuichi'dir O devirde, Yokokawa ilkokulunda öğretmen olan İshikawa-San, Tokyo bombardımanı esnasında okulda kalmaktaydı Yukarıdaki yazi, bombardımanın etkisini yazıya aktardığı bir sanat eseridir

Yazının içeriği

Amerikan hava saldırısıyla birlikte bütün Tokyo bir alev denizine dönüştü Yokokawa ilkokuluna da 1000 kadar kişi sığınmıştı

Ama alevler okula ulaştı ve sığınanların çoğu okul içinde yanarak öldü Cesetleri tamamen kül edecek kadar kuvvetli bir ateşti Yanmakta olan bir hamile kadının karnı yarılıp, içinden daha doğmamış bebeği dışarı fırladı İshikawa-San da, insana aklını kaybettirecek bu manzaralar arasından şans eseri canlı çıkabilmişti ve bu günleri ömrü boyunca unutamayacaktı

İkariya Chosuke-san (eski bir Japon komedyen), aynı okulda İshikawa-San'ın öğrencilerindendi Ailesi, okulun arkasında bir kırtasiye dükkanı işletiyordu Saldırıdan bir süre önce ailece Shizuoka-ken Fuji şehrine göç etmişlerdi ve bu sayede saldırıdan kurtuldular

Kobayashi Miyoko'nun "Koza'ya dönüşen kadın" romanından:

10 Mart 1945 Tokyo bombardımanı esnasında Yokokawa'da oturan romanın kadın kahramanı, alevlerle çevrili semtte, betonarme bir yapı olan Yokokawa ilkokuluna kaçar İçeride 500 kişi sığınmış, dışarıda alev denizi Artık kurtuluş yok diye düşünmeye başladıkları bir anda, yanlarındaki bir asker: "Etraf ateşle çevrili, dışarısı alev denizi, kapıyı açamıyoruz Burayı savunmaktan başka çaremiz yok İçeri alevleri kesinlikle sokmayacaksınız" Hep beraber içeri girmeye başlayan alevleri söndürmeye giriştik Bu sırada bir ses "Alevler ikinci kata girmeye başladı" Asker bağırdı: "Gönüllü kimse yok mu ? Gençler öne çıkın!" Sınıfın önünde yangın söndürmek için kullanılan küçük bir havuz vardı Alev denizi havuzun hemen yanına kadar ulaşmıştı Bir genç camdan dışarı fırladı, onu 5-6 genç daha izledi

Alevlerin arasında, küçük kırmızı bir el pompası ile ikinci kata su sıkmaya başladılar Alev denizi içinde incecik bir ışık hüzmesi inceliğinde suyu başımızın üzerinden ikinci kata pompalamaya çalışıyorlardı Hortumu tutan genç, B29'dan atılan bir bomba ile bir anda insan şeklinde bir kor haline dönüşüp yere düştü

Dışarı çıkan gençler kurtuldular mı öldüler mi bilemiyorum Sadece bir tanesi, bütün vücudu sargılar içinde, simsiyah yanmış, gözlerini sımsıkı kapamış, zorla nefes alıyordu Bu genç çocuk da ölecekse, biz hepimiz beraber ölelim, onun da hayatı bizimki kadar önemli olmalıydı diye düşündüm

Temmuz 1944 Amerikan ordusu Saipan'ı geri almış, Guam'da uzun menzilli bombardıman uçakları B29'lar için bir üs kurmuştu Bu tarihten itibaren bütün Japonya'yı bombalama kabiliyetine sahip oldu

24 Eylül'den itibaren Tokyo'ya hava saldırıları başladı İlk başta saldırılar sadece askeri bölgelere yapılıyordu Ama beklenilen sonuçlar alınamayınca, amerikan ordusu aşağıdaki gibi kararlar alıp uygulamaya başlayarak, asker sivil ayırımı yapmaksızın soykırımına girişti

1

Alman hava saldırılarında büyük başarı sağlayan general Curtis Emerson LeMay Tokyo hava saldırısı komutanı olarak görevlendirildi

2

Japon evleri tahta ve kağıt ağırlıklı yapıldığı için buna özel uyum sağlamış bombalar yapılmaya başlandı

3

Teksas'ta çölde japon şehri maketi kurularak bombaların tesiri test edildi

4

Tarih içinde Japonya'da çıkan yangınların çok rüzgarlı ilkbahara rastladığı incelenip, büyük hava saldırısı başlangıç günü olarak, kara kuvvetlerinin kuruluş yıldönümü olan 10 Mart seçildi

5

Büyük saldırıdan önce, insanlar kaçamasın diye, saldırı yapılacak alanın çevresine öncü bir bombalama yapılıp ateşten bir duvar oluşturarak kaçış yolları kesildi

6

300'den fazla B29 ağır bombardıman uçağı yüzeyi yalayan bir yakınlıktan geçerek saldırıya başladı 1 metrekareye 3 bomba, toplam 2000 ton

7

Yangınların ve bombardımanın etkisini arttırabilmek için çok alçak uçuşlar yapılıyordu Ani bir baskın olduğundan ve B29'ların çok alçak uçmalarından dolayı, uçaksavarların bombaları çok yüksekte patlayıp boşa gidiyordu

Vahşetin sorumlusu kumandan LeMay

1964 yılında, Sato hükümeti, Japon Hava Kuvvetlerine yaptığı katkılardan ötürü aynı kişiye hizmet madalyası verme deliliğinde bulunuyordu

Japonya'da kullanılmak üzere özel olarak geliştirilen M69 yağlı bombaları

Yağ kaplı bomba

Yeni bombaların denenmesi için Teksas çölünde kurulan maket evler

Amerika, savaşı çabuk tarafından sonuçlandırabilmek için, savunmasız şehir halkının böcek gibi yanarak öleceğini bile bile bombardımanı gerçekleştirdi

Bombardımanın başlamasının ardından, rüzgarın etkisiyle birlikte bütün şehir bir yangın denizine dönüştü Kaçmaya çalışan insanlar, ateşe değmeseler bile yangınlardan kaynaklanan yüksek sıcaklığın yaydığı sıcaklık radyasyonu sebebiyle, saç ve elbiseleri kendiliğinden alev almaya başlamasıyla yandılar Bu şekilde bir gecede 100 bin insan öldü Bu bir soykırımı değilse ne olabilir ? Bir gecede yanarak ölen 100 bin kişi ne acılar çekti acaba ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com