Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arnavutluk, büyük, döneminde, faşist

Faşist Döneminde Büyük Arnavutluk

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Faşist Döneminde Büyük Arnavutluk

Faşist Dönemi - Faşist Dönemi Avnavutluk - Faşist Dönemi Nedir - Büyük Arnavutluk Tarihi

1939’da Benito Mussolini Arnavutluk’a bir ültimatom verdi Bir gümrük birliği ve Arnavutluk topraklarında bir İtalyan garnizonu kurulması talep ediliyordu Arnavutluk hükümeti savaş açmadan İtalyanlara teslim oldu, Arnavutluk o tarihten sonra faşist yanlısı devlete dönüştü

6 Nisan 1941'de Arnavutlar Faşist İtalyası ve Nazi Almanyası ile birlikte[kaynak belirtilmeli] Yugoslavya Krallığı'na saldırdı Doğu Karadağ, Batı Makedonya, Metohiya ve Orta Kosova’nın Arnavutluk’a verilmesini de destekleyerek faşistler Yugoslavya'yı parçaladı Kosova’ya giren Arnavut Birlikleri Sırp nüfusa karşı büyük bir katliama giriştiler Balli Kombëtar, Büyük Arnavutluk Muhafız Alayı, Kosova Alayı (Regjiment i Kosovës) ve 21 SS Waffen Dağcı Tümeni "Skanderbeg" gibi Arnavut faşist örgütleri'nin faaliyeti sonucunda 1941-1944 10000 Sırp’ın öldürüldü ve yaklaşık 100000 ise vatan toprağından sürüldü Arnavutluk'tan etnik temizlenmiş yerlerine 150000-200000 Arnavut göçtiklerinden Kosova'da etnik oransızlığı gitgide daha vahim bir nitelik kazanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com