Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avusturya, faşizmi

Avusturya Faşizmi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Avusturya Faşizmi

Avusturya Faşizmi Nedir - Avusturya Faşizmi Hakkında - Avusturya

Avusturya Faşizmi, 1920'li ve 1930'lu yıllarda faşizmin Avusturya yorumu

Avusturya'da faşizm herşeyden önce Heimwehr adı verilen paramiliter gruplar tarafından temsil ediliyordu Bu gruplar 1918'de kurulan 1 Cumhuriyet'in demokratik ilkelerine karşı mücadele veriyorlardı Othmar Spann'ın ve İtalyan Faşizmi'nin etkisinde bu paramiliter gruplar antiparlamenter, görünüşte antikapitalist bir devlet iktidarını savunuyorlardı (18 Mayıs 1930'da ilan edilen Korneuburg Yemini) Bu programın kimi parçaları şansölye Engelbert Dollfuß tarafından 1 Mayıs 1934'de ilan edilen Mayıs Anayasası'na alındı Bu anayasa aracılığıyla Avusturya ruhani-otoriter-faşist bir devlet biçimine dönüştü Dollfuß baskıcı bir rejim uyguladı ve önce komünist sonra da sosyalist örgütlenmeleri ve sendikaları yasakladı

Avusturya faşizmini Alman Nazizmi'nden ve İtalyan Faşizmi'nden ayıran başlıca nokta bir kitle partisi yerine, kimi burjuva ve katolik gruplara dayanmasıdır Ayrıca İtalya'daki Mussolini ya da Almanya'daki Hitler gibi karizmatik bir lider Avusturya Faşizmi'nde yoktur Bu farka rağmen 1938'deki Anschluß (Katılma) sonrasında Avusturya Faşizmi kolayca Alman Nazizmi'yle yer değiştirmiştir Üstelik Heimwehr gruplarının 25 Temmuz 1934'de yapılan Nazi darbesi girişimine karşı mücadele etmiş olmalarına karşın Nazi iktidarı bu grupları kendi çevresinde tutmayı başarmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com