Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
albion, operasyonu

Albion Operasyonu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Albion Operasyonu

Albion Operasyonu Hakkında - Albion Operasyonu Tarihi - I Dünya Savaşı Doğu Cephesi

Albion Harekâtı, Eylül ve Ekim 1917'de Estonya adalarından olan Saaremaa (Ösel), Hiiumaa (Dagö) ve Muhu (Moon)'nın Almanya tarafından deniz ve karadan saldırılması ve işgal edilmesidirAlmanya ile Rusya arasında gerçekleşmiştir

Kara seferberliği açılması ile Tagga koyu çıkarması 11 Ekğim 1917'de başlamış, sonra mayın temizleme ve topçu bataryalarını kontrol altına alma gibi geniş kapsamlı faaliyetler yapılmıştırAdanın(Saaremaa) güvenliği 16 Kasım yakınlarında sağlanmıştırRusya Kraliyet Ordusu Muhu adasını 18 Kasım'da boşaltmıştır

Sonra iki başarısız girişimde bulunulmuş, Almanlar Hiiumaa adasını 19 günde idare altına almış ve onu izleyen gün ada ele geçirilmiştir

Rusya Baltık Filosu Muhu adasından geri çekilmiş ve büyük zarar görmüştir

Almanlar 12 Kasım'da Albion Operasyonu sırasında 20,000 esir aldıklarını ve 100 top ele geçirdiklerini iddia etmiştir

Savaş düzeni

Alman Birimleri

* 42 Bölük

* 2Piyade Motorsikletli Tugayı

* Özel Birimler

o Amiral gemisi: Moltke

o 3Filo

o 4FiloVizeadmiral Souchon

o 2Aufklarungsgruppe

o 6Aufklarungsgruppe

o Amiral Gemisi: Emden

o 2Flottille (10 bot)

o 8Flottille (11 bot)

o 6Flottille (11 bot)

o 10Flottille (11 bot)

o 7Yarı Flottille (7 bot)

o U-Flottille Kurland (6 bot)

o Sperrbrechergruppe

o 2Mayın Temizleme Filosu

o 3Yarı Flottille

o 4Yarı Flottille

o 8Yarı Flottille

o 3S-Half-Flotilla

o Baltıkta ki S-Flotilla

o Baltıkta ki Netbarrier Birimleri

* Savaşgemisi Kaiser

Rusya Birimleri

* Savaş gemisi: Tsesarevich

* Zırhlı kruvazör: Admiral Makarov

* Muhripler: Desna, Novik, Pobeditel, Zabijaka, Grom, Konstantin

* Gambotlar: Chivinetz, Grozyashchi

* Blockship: Lavwija

* Mayın gemisi: Pripyat

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com