Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cayuse, savaşı

Cayuse Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cayuse Savaşı

Cayuse Savaşı Tarihi - Cayuse Savaşı Hakkında - Kızılderili Cayuse Savaşı

1848-1855 yılları arasında yapılmış, ABD-Kızılderili savaşı

Sebepleri

Cayuse kızılderilileri daha önce 14 yerleşiği öldürmüş 53 yerleşiği ise fidye karşılığında teslim etmişti

Gelişme

Kızılderililerin bu hareketine karşılık yaklaşık 500 yerleşik silahlandı ve kızılderililere saldırdı Cayuse topraklarına, Güneydoğu Washington ve Kuzeydoğu Oregon'a doğru ilerlediler Oregon toprağındaki ABD düzenli ordusu, milislerle birleşti ve Cayuse kızılderililerine karşı toplu bir saldırıya başladılar Yakalanan beş kızılderili formaliteden bir mahkemeye çağrıldı ve suçlu bulundu Bunun üzerine idam edildiler Fakat yerleşikler kızılderililere saldırmaya devam ettiler

1855'te kızılderililer tam anlamıyla mağlup edildiler Cayuse kabilesi bu savaştan sonra ya Umatilla Kızılderililerine sığındı ya da öldürüldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com