Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
caddesi, haifa, olayı

Haifa Caddesi Olayı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Haifa Caddesi Olayı

Haifa Caddesi Olayı Nedir - Haifa Caddesi Olayı Tarihi - Haifa Caddesi Olayı Sonuçları

Haifa Caddesi Olayı, Irak’ın işgal edilerek Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra 12 Eylül 2004 tarihinde Bağdat’taki Haifa Caddesinde meydana gelen ve çok sayıda sivilin yanısıra bir basın mensubunun ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından öldürüldüğü olaydır

Arka planı

12 Eylül 2004 sabahı erken saatlerde başkentteki Haifa Caddesinde Irak Direnişi üyeleri iki araba bombası patlarak ABD askerlerine saldırmıştır Bölgedeki askerlere destek vermek üzere olay yerine gelen bir Bradley zırhlı muharebe aracı da sabah 06:30 sularında vurulmuş ve kullanılmaz hale gelen aracın içindeki 4 asker yaralanmıştır

Olay

Yaralı askerler olay yerinden uzaklaştırılınca yanmakta olan Bradley aracının etrafında bölge halkı toplanmaya başlar Sevinç içindeki Irak halkının görüntülerini çekmek için basın mensupları da olay yerine gelir Sabah 08:00 sularında bölgeye gelen bir ABD savaş helikopteri kalabalığı olduğu yere iki füze atacak ve ağır makinalı ateşine başlayacaktır Saldırı sonucu 13 kişi ölürken 60 kişi de yaralanır

Ölen sivillerin arasında Al-Arabiya televizyonunun Filistinli muhabiri Mazen al-Tumeizi de vardır O sırada kayıt yapan Reuters’den kameraman arkadaşı Seif Fouad, al-Tumeizi’nin vurulmasını ve ölümünü kayda alacaktır

Tepkiler

Olay sonrası ölümlerden sorumlu tutulan ABD Ordusu yetkilileri tahrip edilmiş Bradley aracının yağmalanmasının önüne geçmek için bölgeye füze atıldığını belirtirken, olayda ölenlerin sivil değil direnişçi olduğunu öne sürmüştür

Filistin Gazeteciler Senikası Başkanı Naim Tubasi olayı Irak’daki Arap gazetecileri doğrudan hedef alan ABD’nin yeni bir savaş suçu olarak tanımlamıştır Al-Arabiya spikerlerinden Najwa Kasem ise meslekdaşının terörist olarak tanımlanmasından duyduğu tepkiyi programında dile getirmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com