Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
grey, jane, lady

Lady Jane Grey

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Lady Jane Grey

Lady Jane Grey Kimdir - Lady Jane Grey Hakkında - İngiltere Ve İrlanda Kraliçesi

Lady Jane Grey (d 1536/1537 – ö 12 Şubat 1554) VIII Henry'nin kardeşinin torunu, Temmuz 1553'te 9 gün boyunca İngiltere Kraliçesi Bu yüzden The Nine Days Queen olarak da bilinir

İngiltere prensesi ve Fransa Kraliçesi Mary Tudor'un torunu, Lady Frances Brandon ve Suffolk Dükü Henry Grey'in en büyük kızıdır VI Edward'ın kuzenidir ve ölümünden sonra tahta geçmiştir Babası Suffolk Dükü ve Northumberland Dükü onun tahta çıkmasını sağlamışlardır Jane 15 Mayıs 1553'de Northumberland Dükü'nün oğlu Guilford Dudley ile evlenmiştir Bir sonraki veliaht VIII Henry'nin kızı, Edward'ın kardeşi Prenses Mary olması gerekirken Edward'ın ölümünden birkaç hafta önce Haziran ayında tahtın veliahtı olarak ilan edilmiştir Ancak Prenses Mary 19 Temmuz'da tahtı ondan geri almıştır Mary bir Katolik iken, Jane bir Protestan idi Mary tahta çıktıktan sonra Northumberland Dükü idam edilmiştir ama Mary 15 yaşındaki kuzeni Jane'i idam ettirmemiştir Yinede kulede tutuklu olarak kalmıştır Fakat Ocak 1554'te başlayan ve kendisiyle doğrudan bir ilgisi olmayan Protestan isyanı sonrasında idam edilmiştir Babası Suffolk Dükü ve diğer soylular Jane'ni tekrar tahta çıkarmak için isyana katılmış ancak isyan başarısız olmuştur Bu ikinci kez tahta çıkma teşebbüsü sonrasında 12 Şubat 1554'te 16 yaşında iken Londra Kulesi'nde idam edilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com