Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dyrrhachium, muharebesi

Dyrrhachium Muharebesi - M.Ö 48

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dyrrhachium Muharebesi - M.Ö 48

Dyrrhachium Muharebesi Nedenleri - Dyrrhachium Muharebesi Hakkında - Dyrrhachium Muharebesi Sonucu

Dyrrachium Savaşı (ya da Dyrrhachium), 10 Temmuz MÖ 48'de şimdiki Arnavutluk topraklarında yapılan savaş Savaş sonunda Gnaeus Pompeius Magnus Jül Sezar'ı yenilgiye uğratmıştır

Hispania'da Pompey'in vekillerine karşı galip gelen Sezar, Pompey'e saldırmak amacıyla İtalya'dan ayrıldı 4 Ocak MÖ 48 tarihinde Adriyatik denizini geçti ve Oricum ve Apollonia'yı işgal etti

Pompey'in ordusunun çoğu yeni askere alınan askerlerden oluşuyordu ve bir savaşa girme konusuda pek istekli değillerdi Sezar'ın De Bello Civili adlı eserinde aktarılanlara göre Pompey'in 30,000, Sezar'ın ise 10,000 civarında askeri vardı

Sezar'ın süvari mevcudu daha az olduğundan askerleri için erzak tedariğinde güçlükler yaşıyordu Vakit kaybetmeden Pompey'in Dyrrhachium'daki karagahının karşısına siperlerle desteklenmiş bir seri mevzi inşaa etmeye başladı Pompey ne olup bittiğini tam olarak anlamadan işgal edebildiği kadar tepeyi ele geçirmeyi planlıyordu Bu aşamadan sonra Sezar tarafından aktarılanlara göre, Pompey taraftarlarının 2,000, Sezar'ın ise sadece 20 zaiyat verdiği çok sayıda küçük çatışma meydana gelmiştir

Pompey ordusunun kuşatılmasına izin veremezdi Bu sebeple Sezar'ın savunma hattının denize yakın olan güney kanadına doğru saldırıya geçti İç ve dış tahkimatlar arasındaki savunma duvarları henüz tamamlanmadığı için Pompey'in ordusu hattı kolayca geçerek Sezar'ın askerlerinin paniğe kapılmalarına neden oldu

Sezar ertesi gün Pompey'in ordusuna küçük bir hisarda saldırmayı denediyse de geri püskürtüldü Ordusu tam bir kaosa sürüklenmişti Pompey bir karşı-saldırıya girişmek yerine Sezar'ın bir tuzak kurduğundan şüphelenerek askerlerine durmalarını emretti Sezar hayatta kaldığı için şanslıydı

Sezar Teselya'ya doğru geri çekilirken ve Pompeius'da onu izleyerek Farsalus savaşının yapılacağı yere kaçtı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com