Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
melikşah

Melikşah

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Melikşah

Melikşah Biyografisi - Melikşah Kimdir - Anadolu Selçuklu Sultanlar - Melikşah Vefatı

Melikşah (Farsça: ملكشاه ) ya da Şahinşah Anadolu Selçuklu Devleti'nin hükümdarıdır Anadolu Selçuklu Sultanı I Kılıç Arslan'ın büyük oğlu olan Melikşah, Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarı olan Melikşah ile karıştırılmamalıdır

Yaşamı

Melikşah'ın babası I Kılıç Arslan 1107'de Musul'u ele geçirmeyi başarmış ancak Büyük Selçuklu kumandanı Emir Çavlı, Artukoğlu İlgazi ve Suriye Meliki Rıdvan'ın kuvvetleriyle Habur Nehri kenarında yaptığı savaşta yenik düşmüş, nehirde boğularak ölmüştü Bu savaşta Melikşah ta Emir Çavlı tarafından esir alınarak İsfahan'a götürüldü Melikşah 1110 yılına kadar esir kaldı ve bu 3 yıl boyunca Anadolu'da büyük bir kargaşa yaşandı Bizanslılar kaybettikleri Batı Anadolu topraklarını tekrar ele geçirmeye başladılar Anadolu Selçukluları Anadolu'nun içlerine doğru geri çekildiler

Melikşah 1110 yılında serbest kalıp Konya'da Anadolu Selçuklu tahtına oturdu ama Selçukluların Anadolu'daki toprak kayıplarını önleyemedi Ayrıca kardeşi I Rükneddin Mesud Melikşah'ın sultanlığını tanımadı Danişmendliler Anadolu Selçukluları'nın zayıflığından yararlanarak Anadolu'daki en kuvvetli Türk Devleti haline geldiler 1116 yılında I Rükneddin Mesud Danişmendlilerin desteğiyle tahta geçti ama o da uzun bir süre Danişmendlilerin denetimi altında yaşamak zorunda kaldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com