Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayasofya, hamamı, hürrem, sultan

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnanılmaz zaferleri ve şaşalı hayatıyla, tarihe adını altın harflerle yazdıran Osmanlı’nın kültürü de hala dillere destan… Osmanlı ile bütünleşen hamam kültürü ise günümüzde hala birçoğumuzun vazgeçilmezi

Hürrem Sultan-Osmanlı-Kanuni

Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinin en önemli döneminde, Kanuni’nin aklını başından alan bir kadın… Zekasıyla cihanı dize getiren Padişahı kendine kul eden, Osmanlı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri 1556’da, Kanuni’nin gözbebeği Hürrem Sultan adına yaptırdığı hamamsa 1900’lerin başına kadar aktif olarak kullanılmış Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Hürrem Sultan Hamamı, dönemin “mahrem” anlayışına neredeyse ters düşecek şekilde, kadınlar ve erkekler kısımlarının aynı eksen üzerinde tasarlanmış ve 75 metre uzunluğuyla Osmanlı tarihinde bir ilke imza atmış

1957-1958 yıllarında tadilata girmeden önce bu hamam, kağıt ve benzin deposu olarak kullanılmış Onarıldıktan sonra ise 2008 yılına kadar kamuya ait, halı satışı mağazasına çevrilmiş Özgün yapısını 450 yıldır koruyan hamam, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Mimar Tevfik İlter’in öncülüğüyle aslına geri döndürdü

Hürrem Sultan Hamamı-Mimar Tevfik İlter

Bir geleneği ve dönemi sizlerle buluşturan Hürrem Sultan Hamamı’nda, “Pir-i Pak”, “Keyf-i Hamam” , “Zevk-i Sefa” ve “Abı- Hayat”, gibi özel paketler bulunuyor Ayrıca “Hürrem Sultan Erguvan Bakımı” da kadınların dikkatini çekiyor Hamamda ipekli peştamelden, altın kaplama taslara kadar misafirlerin kedilerini Osmanlı Sultanı gibi hissetmelerini sağlayacak tüm detaylar incelikle düşünülmüş Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın bir diğer önemli özelliği ise, burada Osmanlı ihtişamını ve zevkini yaşamak isteyen misafirlerin, hiçbir şeyi düşünmek ve yanlarında bir şeyler götürmek zorunda kalmamaları Çünkü peştamal, şampuan ve aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabiliyorsunuz

Pir-i Pak-Keyf-i Hamam-Zevk-i Sefa-Abı- Hayat-Hürrem Sultan Erguvan Bakımı

Ayrıca hamam sefasının üzerine keyif yapmak isterseniz, hamamın bahçe kısmında A la Carte Restoran’da, Osmanlı mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabilir, bahçe, nargile ve hamam kafelerde de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz

Hürrem Sultan Hamamı

Adres: Cankurtaran Mah Bab-ı Hümayün Cad No: 1

34122 Sultanahmet / İSTANBUL

Tel: 0 212 517 35 35

web

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Değerli paylaşımın için candan teşekkürler Gülüm?

Ellerin dert görmesin?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com