Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dali, espace, müzesi, salvador

Espace Salvador Dali Müzesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Paris'in merkezinde yer alan Espace Salvador Dali, sürrealist sanatçı Salvador Dali'ye adanmıştır Müzede, Dali'ye ait birçok çizim, karikatür ve heykelin yanısıra, az sayıdaki resimleri de sergilenmektedir Dali�nin gravürlerine de yer veren müze, Fransa'daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahiptir

19 yüzyılın sonunda Montmartre, Paris'deki sanatsal yaşamın merkezi haline geldi ve Toulouse Lautrec (Au Moulin Rouge � 1891), Renoir (Bal du Moulin de la Galette � 1876) ve Picasso (Les Demoiselles d'Avignon � 1907) gibi sanatçıları kendisine çekti Kübizmin doğduğu yer kabul edilen ünlü BateauLavoir (1907) gibi sanatçı atölyeleri ortaya çıktı ve gözde hale geldi
Salvador Dali de bu dönemde, Paul Eluard'ın 1929'da Gala için kurduğu Becquerel 7 sokak'taki bir dairede yaşamaya başladı Diğer çalışmalarının yanısıra buradaki rüzgar değirmenlerini görmezden gelemeyen Dali, Cervantes�in ünlü romanı Don Kişot�u resimlemeye başladı

Kasım 1956'da Jean Baptiste Clement'de, Don Kişot serisinin ilk gravürlerini gerçekleştiren ünlü üstat, bu işlem sırasında iki gergedan boynuzu ve mürekkebe daldırılmış tahıllar kullanmıştı Bu gravürlerin yapım aşamalarını anlatan bir de kısa film çekildi Bu ayinsel anın gizemini ve seyircinin kattığı manevi gücü anlatan film de burada izlenebilmektedir
Butte Montmartre'nin tam tepesindeki müzenin iki katı, ziyaretçilerinin Dali'nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgiler edinmelerini sağlamaktadır

Espace Salvador Dali, seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanısıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com