Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
camii, paşa, rüstem, tahtakale

Rüstem Paşa Camii - Tahtakale

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rüstem Paşa Camii - Tahtakale

Rüstem Paşa Camii Hakkında - Rüstem Paşa Camii Mimarisi - Rüstem Paşa Camii Tarihçesi - Mimar Sinan Eserleri
Rüstem Paşa Cami, İstanbul, Tahtakale semtinde Hasırcılar Çarşısı içinde yer alan cami
Kanuni Sultan Süleyman'ın vezirlerinden ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa için Mimar Sinan'a yaptırıldı (1561) Caminin yerinde önce Halil Efendi Mescidi vardı Bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde kuruldu
Mimari

Camiye iki yandan merdivenle çıkılır Planı dikdörtgendir, merkezi kubbe kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturur Son cemaat yeri altı sütunlu ve beş kubbelidir Önüne sonradan kemerler, sütunlar ve ahşap çatılı, saçaklı bir kısım eklendi Rüstem Paşa Camii'nin kubbe eteklerine kadar her tarafı çinilerle kaplıdır Özellikle lale motifli çiniler, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılır Caminin şadırvanı sol taraftadır
Kaynak/Vikipedi
Tahtakale Rüstem Paşa Camii Resimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com