Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
camii, eyüp, istanbul, sultan, şah

Şah Sultan Camii Eyüp İstanbul

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şah Sultan Camii Eyüp İstanbul

Mimar Sinan Eserleri - Şah Sultan Camii Hakkında - Şah Sultan Camii Tarihi - Şah Sultan Camii Mimarisi

Valide Şah Sultan Yavuz Sultan Selim’in kızı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşidir Çocukluğu ağabeyi Kanuni ile birlikte Manisa’da geçmiştir Annesi Ayşe Hafize Sultandır Şah Sultan, Sadrazam Lütyfi Paşa ile 1523 yılında evlenmiştir Bu evlilik 19 yıl sürdükten sonra 1541′de sona ermiştir Şah

Sultan Sümbüli Tarikatine mensuptu Kocamustafapaşa Sümbüliye Zaviyesi Şeyhi Merkez Musa Muslihiddin El-Germiyani’ye intisap ettiği bilinmektedir(Bazı kaynaklar aynı zamanda Mevlevi Dergahına devam ettiği söylemektedir) Camiyi Şah Sultan 1556 yılında Mimar Sinan’a yaptırmıştır Caminin kitabesinde şu mısralar yazmaktadır

Bulub Hakka giden rahı-ider seyr-i ila İlahı

Bina kıldı kabul eyle ki Şah bint-i Selim Şah-ı

Didid-hafif ana tarih ve innel hayra Lillah

Hakka giden yolu bulan seyri İllAlah mertebesine ulaşır

Selim Şah kızı Şah Sultan, bina kıldı kabul eyle

Melek ona tarihi söyledi, muhakkak hayır Allah içindir

Aslında kubbeli olarak inşaa edilen bu cami 1766 yılında hasar gördü ve çatısı ahşap hale getirildi

1953 ve 1971 yıllarında ciddi onarım geçirdi ve caminin iki katlı olan ön bölümü yıktırılarak şimdiki ahşap direkler kondu Camiye ait çeşme ve müştemilat 1980′li yıllarda yapılan çevre düzenlemeleri sırasında yıktırıldıEn son 2005 yılında cami etrafı düzenlenerek günümüzdeki haline ulaşmıştır

Caminin denize bakan kısmındaki şimdi türbe olarak kullanılan binada Şeyh Ebul Feyz Efendi, Merkezzade şeyh Ahmet Efendi, El-Hac İbrahim Necati Efendi ve üç tarikat şeyhine ait türbeler bulunmaktadır Aslında bu bina camiden önce tekke olarak inşaa edilmiş Merkez Efendi dahil 21 şeyh burada görev yapmıştır

Camiyi yaptırdıktan altı yıl sonra vefat eden Şah Sultan caminin önünde kendisi için yaptırdığı türbeye defnedilmiştir Ancak türbe binası günümüze ulaşamamış hazire haline dönüştürülmüştür Bu hazirede Şah

Sultan’ın annesi Hafiza Sultan, kızıları İsmihan ve Neslihan Sultan ile Ağabeyi Kanuni’nin oğlu Şehzade Beyazıt’ın kızı Ayşe Sultan yatmaktadır

Şah Sultan Camii Resimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com