Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyükçekmece, camii, mehmet, paşa, sokullu

Sokullu Mehmet Paşa Camii - Büyükçekmece

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sokullu Mehmet Paşa Camii - Büyükçekmece

Sokullu Mehmet Paşa Camii Hakkında - Sokullu Mehmet Paşa Camii Mimarisi - Sokullu Mehmet Paşa Camii Tarihçesi - Mimar Sinan Eserleri
Sokullu Mehmet Paşa Camii, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi mescid Sokollu Mescidi olarak da bilinir

1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır Ahşap olan cemaat yeri sonradan yapılan ilavelerle değiştirilmiştir

En önemli özelliği dünyada sadece bir eşinin daha bulunduğu minaresidir Minare yekpare taştan oyularak yapılmış olup bu tip minare bir de Mısır'da bulunmaktadır

Caminin karşısında Kurşunlu Han, yanıbaşında ise Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi yer alır Her üçü de Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün başındaki turistik alanda bulunur

vikipedi

Büyükçekmece Sokullu Mehmet Paşa Camii Resimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com