Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
octavia, portikosu, roma

Octavia Portikosu - Roma

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Octavia Portikosu - Roma

Octavia Portikosu Hakkında - Octavia Portikosu Tarihi - Roma Tarihi - Roma Octavia Portikosu

Porticus Octaviae (Octavia Portiko'su ; İtalyanca: Portico di Ottavia) Roma'da bulunan bir antik dönem yapısı

MÖ 27 yılında Augustus tarafından kız kardeşi Küçük Octavia adına[1] Marcellus Tiyatrosunun yanında bulunan Jupiter Stator ve Juno Regina tapınaklarına ait sütün sıralarıyla çevrilmiş olan Porticus Metelli'nin yerine inşaa edilmiştir Bina, ilki 80 yılındaki yangının ardından Domitian tarafından ve ikincisi 203 yılında Septimius Severus ve Caracalla tarafından olmak üzere iki defa tamir görmüştür İthal mermerlerle süslü olan yapının içerisinde, Yaşlı Pliny'nin "Doğal Tarih" adlı eserinde sıraladığı gibi çok sayıda meşhur sanat eseri mevcuttu[2] Daha önce var olan tapınaklardan başka Octavia tarafından oğlu M Caludius Marcellus adına yaptırılmış bir kütüphane, curia Octaviae ve bir schola ile çevriliydi Bunların yapının farklı bir bölümü yoksa başlı başına bir yapı mı olduğu kesin değildir Bu curia belki de Senato toplantılarının yapıldığı cruia'dır[3] Yapıların tümü Yaşlı Pliny tarafından Octaviae opera olarak adlandırılır

Portiko orta çağdan 19 yüzyılın sonuna kadar balık pazarı olarak kullanılmıştır Yapının bu rolü, bitişikteki Sant'Angelo in Pescheria Kilisesi tarafından (İtalyanca: "Balık pazarındaki St Angelus") ismen de olsa yaşatılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com