Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adana, efsanesi, kuruluş, taşköprünün

Taşköprü'nün Kuruluş Efsanesi - Adana

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Efsane Taşköprü'nün Kuruluş - AdanaTaşköprü'nün Kuruluş Efsane - Efsaneler - Efsanelerimiz

Yöre: Adana

Adana'da, Seyhan Nehri üzerinde bulunan tarihi Taşköprü'nün kurulması ile ilgili olarak birçok söylenti vardır Bunlardan bir tanesi de şöyledir:

Adana'da bir padişah yaşarmış Padişahın kızı bir yılanın ölümüne sebep olmuş Bu yılanın eşi, kızı öldürmek için peşine düşmüş Padişah bunun farkına varmış Kızını tanıdığı birisinin evine saklamış Evden çıkması yasak olan kız, bir gün dayanamayarak bahçeye çıkmış ve elma toplamaya başlamış Bunu gören yılan, kızı sokarak öldürmüş Padişah da kızının anısına Taşköprü'yü yaptırmış Halk bugün bile padişahın, yıkıldığında yeniden yaptırılabilsin diye köprünün altına para ve altın koyduğuna inanır

Kaynak: "Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd Doç Dr Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

paylaşımın için teşekkürler bu bide kız kalesine benziyo
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com