Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, eurydike, orpheus

Orpheus Ve Eurydike Efsanesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Orpheus Ve Eurydike Efsanesi

Eski bir Yunan efsanesinde adı geçen Orpheus, tanrı Apollon ile Musalar'dan güzel sesli Kalliope'nin oğludur Çok güzel lir çaldığından ormandaki tüm hayvanlar onu dinlemek için toplanır, ağaçlarla, kayalar bile bu müzikten büyülenir

Orpheus, Eurydike adlı bir orman perisiyle evlenir Ne var ki, Eurydike günün birinde yılan sokmasından ölür Kedere boğulan Orpheus lirini alıp onu aramak için yeraltına, ölüler ülkesine iner Ölüler ülkesinin kralı Hades ve karısı Persephone'yi bulur Çok sevdiği Eurydike'yi bırakmaları için onlara yalvararak şarkı söyler Ölülerin sonsuza kadar acı çekmeye mahkûm ruhları kendi acıla-rını unutup Orpheus için gözyaşı dökerler Hades bile öyle duygulanır ki, Eurydike'yi koşullu olarak bırakmaya razı olur

Orpheus ölümlüler dünyasına ulaşıncaya kadar dönüp ona bakmayacaktır Oysa Orpheus tam gün ışığına çıkmak üzereyken, Eurydike'nin kendisini izleyip izlemediğini görmek için dönüp arkasına bakar ve o anda Eurydike kaybolur Orpheus yedi ay boyunca bir mağarada kederinden ağlar durur Bir efsaneye göre daha sonra tanrı Dionysos'a tapan kadınlar, rını küçümsediği için Orpheus'u öldürerek paramparça ederler Müzik, şiir ve düşünce tanrıçaları olan Musalar onun vücudunun parçalarını gömerler Mezarı başında bir bülbülün sonsuza kadar şarkı söylediği anlatılır Orpheus'un liri de gökyüzüne yıldızların arasına yerleştirilir

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com