Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aydın, savunması

Aydın Savunması

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aydın Savunması

Aydın Savunması Nedir - Aydın Savunması Tarihi - Aydının Geçici Alınması - Kuva-yi Milliye

Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi

Tarih 27 Haziran 1919

Bölge Aydın

Sonuç Aydın şehrinin geçici olarak geri alınması

Taraflar

Yunan Krallığı - Kuva-yi Milliye

Kumandanlar

Konstantinos Nider - Yörük Ali

Aydın Savunması Türk Kurtuluş Savaşı'nın en erken aşamalarında Yunan işgalinin ilk dalgasına karşı gerçekleştirilmiştir Başlarında Yörük Ali'nin bulunduğu efelerin 27 Haziran 1919 günü Aydın güneyindeki Malgaç tren istasyonunu ve bitişiğindeki karakolu basmalarıyla (Malgaç Baskını) başlamış, kaçan Yunan kuvvetlerini takiple Aydın şehrine girmeleri ve şehirdekileri de geri çekilmek zorunda bırakmaları ile sürmüştür Efeler Aydın'ın kontrolünü bir hafta ellerinde tutmuşlar, 4 Temmuz günü takviye edilmiş Yunan birliklerinin dönmesiyle dağlara çekilmişlerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com