Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, foks, köpeği

Atatürkün Köpeği Foks

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürkün Köpeği Foks

Mustafa Kemal'in 1Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk'ün izni olmadan hiç kimseyi içeri bırakmadığı anlatılır

Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks aslında bir sokak köpeğidir Foks Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş ona her zaman büyük özen gösterilmiştir Atatürk nerede o orada Atatürk'ün yatak odasında karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış

Atatürk Foks'un ne yiyip ne içtiğinden ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyiyle yakından ilgilenirdi Köşke ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş eli pansuman edilirken şöyle demiştir:

- Fenalık yapmak için ısırmadı

Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür

Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar Günlerce yüzü gülmez olur Artık Foks'un konusu her açıldığında gözleri acıyla dolar

Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır Gazi gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir Bir ara öfkelenir gibi olur ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder Foks'un doldurulmuş cansız bedeni ertesi gün hemen kaldırılır Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir Hâlâ oradadır

Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com