Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1920, gecesi, nisan

23 Nisan 1920 Gecesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

23 Nisan 1920 Gecesi

23 Nisan 1920 Gecesi

23 Nisan 1920, saat 13:45, günlerden Cuma Saatlerdir meclisin önünde bekleyen kalabalık gelecek müjdeli haberi bekliyor

Sevinçler gözyaşına, davul zurna sesleri haykırışlara, sallanan bayraklar alanı süsleyen kağıtlara karışıyor Çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek, tek beden, tek yürek oluyor

Mustafa Kemal çıkıyor salondan alkışlarla Anafartaların, 19 Mayıs’ın, Sivas’ın, Erzurum’un heybetiyle Kendinden emin, gururlu, inançlı Yaptıklarımız yapacaklarımız yanında daha bir şey değildir der gibi yürüyor halkını selamlayarak

Çanakkalede askerinin gözünde , yüreğinde gördüğü kıvılcımın aleve döndüğünü görüyor kıvançla Halkın özgürlüğe susamışlığını, artık kara bulutların kalkmasını istediğini biliyor

Ümmeti millet, halkı ulus yapmanın şatafatıyla ayakları daha bir sağlam basıyor yere Aşığı olduğu üniformasını yine aşığı olduğu milleti için çıkardığını, tek adam olmayı asla istemediğini, kendini halkına adadığını, milletin egemenliğini kayıtsız şartsız kullanacağını haykırıyor ağzını açmadan

Türk olmanın, millet olmanın, ulus olmanın tadını çıkarmasını seyrediyor topluluğun Güveni daha da artıyor, ayakları daha sağlam basıyor

En yakın silah arkadaşları bile bu öngörüye, isabete, güç ve azme şapka çıkartıyor, kenetleniyor etrafında Mustafa Kemal’in

Dualar yükseliyor göğe Gecenin rengi koyuya çalarken evlerden marşlar, balkonlardan bayraklar yükseliyor Tarih yazan, tarih yapan’lar Ulusal Egemenlik andı içiyor can vermeye

İstanbul yerine Ankara, esaret yerine özgürlük oluyor kırmızı çizgileri O bozkırda, o gece, o Ulus Meydanında…bir ümmet MİLLET, bir halk ULUS oluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com