Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nedenleri, ridaniye, savaşı, sonuçları

Ridaniye Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ridaniye Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları

Ridaniye Savaşı Nedenleri - Ridaniye Savaşı Sonucu - Ridaniye Savaşı Önemi - Ridaniye Savaşı Kimlerle Yapıldı - Ridaniye Savaşı Sonuçları

-Yavuz'un İran seferi sırasında Şah İsmail ile Memlüklüler Osmanlı'ya karşı bağlaşma yapmıştı

-Yavuz, 1516 yılında Mısır üzerine sefere çıktı 1516 yılında Mercidabık Savaşı ile Memluk ordusu bozguna uğratıldı

-Mercidabık zaferi ile Osmanlı Devleti, Suriye ve Filistin'i ele geçirdi

-Yavuz Sultan Selim, 1517 yılında tekrar Mısır seferine devam etti

-Rıdaniye Savaşı ve Memlük Devleti'nin Yıkılışı

-Kansu Gavri'nin yerine geçen Tomanbay Osmanlıları Mısır'dan atmak istiyordu

-1517 yılında yapılan Ridaniye Savaşı ile Mısır Ordusu bir kez daha yenildi

-Rıdaniye Savaşı sonunda Memlük Devleti yıkıldı ve Mısır Osmanlı hakimiyeti altına alındı

Mısır Fethi'nin Sonuçları

1 Memlük Devleti yıkıldı

2 Suriye, Filistin ve Mısır Osmanlı topraklarına katıldı

3 Doğu Akdeniz Osmanlı hakimiyetine girdi

4 Kutsal Topraklar (Mekke ve Medine) Osmanlı hakimiyetine girdi

5 Kutsal emanetler ve Mekke ile Medine'nin anahtarları Yavuz'a yollandı

6 Halifelik makamı Osmanlılara geçti

UYARI : Halifelik böylece Kureyş kabilesinden çıkarak Osmanlı soyuna geçti Ayrıca Osmanlı'nın teokratik yapısı tamamlandı

7 Memlük hazinesi, İstanbul'a getirildi

8 Kıbrıs adasını ellerinde bulunduran Venedikliler, Osmanlı'ya vergi ödemek zorunda kaldı

9 Baharat yolu Osmanlıların eline geçti

UYARI : Bu durum Osmanlılar için büyük bir ekonomik kazançtır Ancak Portekizliler Ümit Burnu'ndan Hindistan'a ulaştığı için Osmanlılar buradan kazanç sağlayamadı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com