Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antlaşması, bucaş, önemi

Bucaş Antlaşması Ve Önemi

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bucaş Antlaşması Ve Önemi

Bucaş Antlaşması - Bucaş Antlaşması Konu Anlatım - Bucaş Antlaşması Hakkında

(1676)

-Osmanlı ordusu 1672'de Lehistan seferine çıktı

Lehliler birçok defa yenildi ve 1676'da Bucaş Antlaşması imzalandı

Bucaş Antlaşması (1676)

a) Ukrayna Osmanlıların koruması altında kalacak

b) Podolya Osmanlılara verilecek

c) Lehistan her sene vergi ödeyecek

-Bucaş Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarına toprak kattığı son antlaşmadır Bu antlaşma ile Osmanlı İmparatorluğu Batı'da en geniş sınırlarına ulaşmıştı

Not: Lehistan Diyet Meclisi, Bucaş Antlaşması'nın vergiyle ilgili üçüncü maddesini kabul etmedi Savaş yeniden başladı Osmanlılar vergiyle ilgili maddeyi kaldırınca 1676 yılında Bucaş Antlaşması yenilendi

(1676)

-50 yıl süren barış dönemi Lehlilerin Osmanlı koruması altındaki Ukrayna kazaklarının ülkesine saldırıları üzerine sona erdi

-Savaşlar yeniden başladı

-Osmanlı Padişah'ı IV Mehmet ordunun başında sefere çıktı

-Lehliler yenilgiye uğradı (1672)

-Bunun üzerine Leh kralı barış istedi Bucaş Antlaşması imzalandı (1672)

Antlaşmaya göre;

1 Podolya eyaleti Osmanlı Devleti'ne verilecek

2 Lehistan orduları Ukrayna'dan çekilecek

3 Lehistan her yıl vergi ödeyecekti

-Ancak Leh Meclisinin vergi maddesini kabul etmemesiyle savaşlar yeniden başladı

-Osmanlı Devleti'nin vergi maddesinden vazgeçmesiyle antlaşma yenilendi (1676)

-Bucaş Antlaşması Osmanlı Devleti'nin batıda toprak kazandığı son antlaşmadır

-Osmanlı -Lehistan savaşları ikinci Viyana Kuşatması (1683) sonrası yeniden başladı

-Osmanlı Devleti'ne karşı oluşturulan Kutsal ittifaka katılan Lehistan 1699'da yılında yapılan Karlofça Antlaşması'yla Podolya ve Ukraynayı Osmanlı Devleti'nden geri aldı

(1676)

Lehistan'ın Osmanlı himayesindeki Ukrayna Kazakları'na saldırmasıyla savaşlar başlamış, Fazıl Ahmet Paşa Sultan IV Mehmet'le beraber sefere çıkarak Lehistan'ı mağlup etmiş ve 1672 Bucaş Antlaşması imzalanmıştır

Buna göre, Podolya ve Ukrayna Osmanlı topraklarına katılmış ve Lehistan vergi ödemeyi kabul etmiştir

Not : Bu arada Lehistan tahtına geçen Jan Sobyesky vergi maddesini kabul etmemiş ve savaş 4 yıl daha devam etmiş, 1676'da vergi maddesi kaldırılarak antlaşma yenilenmiştir

Önemi : Topraklarımıza toprak kattığımız en son antlaşmadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com