Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ikinci, meşrutiyet

İkinci Meşrutiyet

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İkinci Meşrutiyet

ikinci meşrutiyet dönemi - ikinci meşrutiyetin ilanı - ikinci meşrutiyetin inanının sebepleriİkinci meşrutiyet dönemi, Osmanlı devletinde anayasanın 29 yıl gibi bir süre askıda kaldıktan sonra 24 temmuz 1908 yılında yeniden ilan edilmesiyle başlamıştır ve 5 kasım 1922 yılına kadar Osmanlının tasviyesiyle biten döneme verilen isimdir

Birinci meşrutiyet dönemi resmi olarak hiç bitmemiştir Anayasa değimemiş olduğundan bazı tarihçiler tarafından sadece Meşrutiyet döneminin ikinci kısmı olarak değerlendirilmektedir

Toplamda 14 sene süren bu dönemde parmenter demokrasi, seçim, parti, derve ve diktatörlük kavramlarıyla tanışılmıştırBu dönem balkan savaşı ve 1 Dünya savaşı gibi büyük savaşlar yaşamış ve 600 yıllık koskoca bir İmparatorluğun dağılmasına tanıklık etmiştir

İkinci meşrutiyet ilan edildikten sonra hemen seçim yapıldır Seçimde 2 büyük parti İttihat ve Terakki partisiyle Liberal görüşlü olan Ahrar fırkası vardır Seçimi ittihatçılar kazandı Seçimden sonra Meclis-i Mebusan 17 aralık 1908 yılında çalışmalarına başladı

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com