Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
vergiler, örfi

Örfi Vergiler

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Örfi Vergiler

osmanlıda vergi sistemi - osmanlıda şeri vergiler - ilk osmanlı şeri vergisiOsmanlı İmparatorluğunda şeri vergilerin yanında yer alan ikinci büyük vergi kategorisidir

Örfi vergiler başlıca mali bunalım dönemlerinde ortaya çıkmış daha sonra sürekli bir kamu geliri halini almıştır Bu vergiler ikiye ayrılır Bunlardan birincisi tekâlif-i adive, ikincisi tekâlif-i şakka’dır Tekâlif-i adiye şeri bakımdan alınması uygun görülen örfi vergilerdir

İkinci gruba girenler ise yasal olarak alınması uygun görülmeyen vergilerdir Bu tür örfi vergilere çok nadir olarak rastlanmış, hatta bazı yazarlara göre bunlar bir benzetmeden öteye geçmemiştir

İlk örfi vergi II Beyazid’in son yıllarda 1499-1500 yıllarındaki yer sarsıntısı dolayısıyla alınan Hudus-u Avarız’dır Örfi vergiler tevzii olarak alınır ve yılda iki defa tahsil edilirdi

Gerektiğinde aralık tevzii adı altında üçüncü ve dördüncü tevzi yapılırdı Düzenlenen tevzi defterleri şeriye mahkemeleri siciline kaydedilirdi Örfi vergilerin sayısı zamanla artarak 97’ye ulaşmıştır

Başlıcaları şunlardır:

İmdadiye-i seferiye, İmdadiye-i hazariye, Kürekçiyan avarızı, Ferman harcı, İane-i hükkamiye, Baç ve Müniriye resimleri, Semerat

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com