Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atabeyliği, küçük, luristan

Küçük Luristan Atabeyliği

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Küçük Luristan Atabeyliği

Lor-e Kūček Atabeyliği - Küçük Luristan - Küçük Luristan Hanedanları

لر کوچک / Lor-e Kūček

1155 – 1597

Başkent Hürremabad

Dini İslam

Yönetim Monarşi

Tarih

- Kuruluş tarihi 1155

- Yıkılış tarihi 1597

Küçük Luristan Atabeyliği ya da Hurşidiler (Farsça: لر کوچک Lor-e kūchek, Lurca: Lor-e Kūček, Kürtçe: Lûrê Piçûk ya da Xurşîdiyan), 1155 ile 1597 yılları arasında Luristan ve Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletlerini kapsayan bölgede hüküm sürmüş bir Lur devletidir

Bu Atabeyliği tarihi beş Kürt hanedanlıkları arasında sayan Şerefhanın aktadıklarına göre, bu hanedanlığın kurucusu Lurların Cengrewi (Şavaşçılar) aşiretinin önden gelenlerinden olan Hurşid isminde bir Bey idi Bu nedenden olacaki bazı kaynaklarda bu atabeyliğe Hurşidiler de denilir Şerefname´yi İngilizceye çeviren Mehrdad R Izady bazı İrani kaynaklara dayanarak, aksine bu Atabeyliğin Kürt Zengene Aşiretince kurulduğunu iddia etmektedir

Moğol istilası zamanında Luristan yerle bir edildi Nerdeyse bütün Atabey ailesi esir alınarak Turkistana götürüldü Moğolların çekilmesiyle Luristan ve Kürdistan coğrafyasında yeniden hakimiyeti kurabilen, "Küçük Lur" atabeyleri Timurun, hışmına uğrardılar ve Bağdad'a kaçmak zorunda kaldılar Zaman zarfında gelişen çeşitli olaylardan dolayi, Lurlar ile Kürtler 1380'lerde bu ailenin Luristan'daki hakimiyetine son verdiler Hakimiyet aynı soydan başka bir aileye geçti Fakat yeni hükümdarlar "Atabey" ünvanını bırakıp "Melik" ünvanını almışlardır "Küçük Lur" Atabeyleri 1597 yıllına kadar Luristan'da hüküm sürmüşlerdir Son hükümdar Melik Şahverdi kendi rızasıyla Kızılbaşlara katılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com