Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
excavatum, pectus

Pectus Excavatum

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Pectus Excavatum

Huni göğüs olarak da anılan pectus excavatum, göğüs kemiğinin büyük ölçüde içe çökük olması ile belirgin bir olgudur Kemiğin alt kısmı omurgaya doğru basıktır ve göğüs hunimsi ya da içi boş bir görünüm kazanmıştırBelirtiler: sternumda (göğüs kemiği) içe çöküklük durumuBu genellikle konjenital (doğuştan gelen) bir kusur olmakla birlikte nadiren raşitizmden ya da kronik bir havayolu tıkanmasından da kaynaklanabilmektedir Neden, kronik havayolu tıkanması ise tıkanmanın başarılı olarak tedavi edilmesi bazen deformitenin ortadan kalkmasını sağlamaktadırPectus excavatum kusuru bulunan bebek ve çocuklar genellikle normal solunum işlevine sahiptir Yalnızca kalp işlevi, o da seyrek olarak, olumsuz etkilenmektedirBazı kalıtsal kas hastalıkları da bu oluşum anomalisi ile ilişkilidir Bu durum aile içinde yeni kuşaklara geçerek sürme eğilimindedirTedaviAmeliyat pectus excavatumlu çocukların çoğu için genellikle salık verilmez Ancak, ağır bir deformite söz konusu ise estetik nedenlerle ameliyat yoluna gidilebilir

Kaynak : Baypostacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com