Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
baba, çetin, ile, iyi, konuştuk, olan, sinan, yapımcı, yönetmen

Hem İyi Bir Yönetmen, Hem İyi Bir Yapımcı Hem De İyi Bir Baba Olan Sinan Çetin İle Konuştuk...

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hem İyi Bir Yönetmen, Hem İyi Bir Yapımcı Hem De İyi Bir Baba Olan Sinan Çetin İle Konuştuk...

Ben böyle şey görmedim Pemra ile gittiğimiz anda ilk şoku geçirdik Cihangir'de mi desem Sinangir'de mi desem, inanılmaz güzel, şahane manzaralı, süper bir ortam Her yerden çıkan insanlar, çalışanlar, koşanlar, dinlenenler… Harika bir ofis ve tam karşısında, aynı bahçede keyifli bir ev…

Çalışan Sinan Çetin ve yanına gelen, giden, kolunu, bacağını, saçlarını, ellerini tutan, iş yaparken bile birbirlerini öpüp koklayan çocukları Ben gerçekten böyle şey görmedim Bir sevgi bu kadar doğal, bu kadar samimi ve bu kadar temas içinde yaşanabilir Ben de dokunmayı çok seven ve mümkün olduğunca dokunan biri olarak bilirdim kendimi, utandım o gün kendimden çok utandım Senin ki dokunma mı Pınar dedim kendime kendini cezalandırman lazımİşte size eşinin tarifi ile çoook çoook iyi bir baba olan Sinan Çetin Konuşan bendenizResimleyen bana göre ülkemizin en iyi fotoğraf sanatçılarından biri olan Pemra Yüce

Bana göre siz son derece sevgi dolu bir babasınız Bu yüzden konuşmak istedim sizinle İlk defa kaç yaşında baba oldunuz 19 yaşında galiba Rüzgar, siz kaç yaşınızdaydınız o zaman?26 Ekim 1985'de kaç yaşındayım 53 doğumluyum çıkaralım iştePlanlı bir bebek miydi peki?Tabi tabi, Rüzgar çok sevgi dolu bir çocuk olarak büyüdü, çok iyi bir çocuktuNormal doğumla mı doğdu?Evet Ne hissettiniz o anda, doğuma girdiniz mi?Girdim Kucağıma verdikleri anda Allah'ım dedim bundan sonra bambaşka biriyim O ana kadar erkek milleti adam olmuyor bence Yani baba oluncaya kadar adam olma duygusuna pek sahip değildir O ana kadar erkektir Baba ile erkek arasında bence ciddi farklar varSorumluluk açısından mı böyle düşünüyorsunuz?Zor sorular soruyorsun ya Kazık sorular soruyorsun başka bir tane sorKazık değil ya inan değil Peki değiştirelim o zaman Bebekliğe gelelim İlk bebek olduğundan heyecanlanma endişelenme, pimpiriklenme oldu mu? Genelde olur yaYok yaaa Şimdi düşününce hatırladığım şey mutluluk Çok mutlu olmuştum onu kucağıma aldığımda Kucağıma alıp uzun uzun dolaştığımı hatırlıyorum deniz kenarında İyi baba mıyım kötü baba mıyım bilmiyorum ama çocuklarına bakmayan ailelerin çocuk yapması bence çok ciddi bir suç Çünkü ehliyet almak için bile yirmi tane sınava giriyoruz Baba olmak için anne olmak için hiç sınavın olmaması çok tuhaf bir şey Yani bu aslında öğrenilmesi gereken bir şey diyorsunuz?Tabii ki… Babalık ve annelik bir iştir görevdir dediğin gibi, yani sonunda bir sorumluluktur Yapıp bunları sokağa bırakıp sonunda toplumumuzda devlet çocuklara bakmıyor diye şikayet ediyoruz Yani toplumun çocuklara bakmak gibi bir görevi yok Devletin çocuklara sahip olmak gibi bir görevi de yok Çocuklara anneler ve babalar sahip olacaklar Eğer anne ve baba çocuğuna sahip çıkmıyorsa burada başka suçlu aramaya gerek yok Bana iyi baba diyorlar bazen Şöyle düşünüyorum yani kötü baba ne demek Kötü baba olabilir mi? Sanki bir matahmış gibi marifetmiş gibi bana iyi baba diyorlar Haklısınız iyi neye göre iyi, kötü neye göre belli değil zaten Olması gereken bu diyorsunuz, yanılıyor muyum?Kötü baba nasıl oluyor acaba, kötü baba olsam ne yaparım acaba Kötü anneyi de ben gerçekten hiç görmedim Ama az önce gördüm, onların saçlarını okşuyorsunuz onları öpüyorsunuz bunları yapmayan aileler var…Allah Allah o zaman niye çocuk yapıyorlar Var, var…Gerçekten mi ya?Kesinlikle varBen bu durumu çözmüş değilim Bazen yollarda çocuklarını döven anneler görüyorum O kadar şaşırıyorum ki dünyaya göktaşı düşmüş gibi oluyorum Dünya tersine dönse bu kadar şaşırmam O çocuğun annesi olmayabilir diye düşünüyorum Öyle rahatlatıyorum kendimi Fiziksel taciz yapmasa da duygusal olarak taciz yapan aileler var Sürekli olarak çocuklarını baskı altında tutanlar, bana göre o da bir taciz şekli Neyse bu tatsız konuyu geçelim Peki, bebeklik dönemleri? Yardım ettiniz mi eşinize her şeyde?
Yok ya o anlamda ben becerikli bir insan değilim, çocukların altını değiştirdim birkaç defa ama Rebeca zaten muhteşem bir annedir Çok dirayetlidir yani her Türk erkeğinin rüyası olan, iyi yemek pişiren, çocuklarına iyi bakan, kocasına bağlı, evini dirlik düzenlik içinde tutan kadın tipi vardır ya Türk erkeklerinin çok beğendiği Rebeca gerçekten öyle bir kadındır Aynı zamanda özgür ve bağımsız kişiliği ile de zaten kendi işini iyi yapan bir insandır Peki, bu kadar çocuk, dört tane olmasını planladınız mı? Veya ilkini o kadar çok sevdik ki daha fazla olsunlar mı dediniz?Biz aslında beşe uğraşıyoruz da bir türlü olmuyor Uçağa sığmıyoruz Seyahatlerde falan çok kalabalık oluyoruz Almanya'da falan çok saçma sapan bir kanun var Üç kişiden fazla almıyorlar İki taksi tutmak zorunda kalıyoruz bazen Çok saçma problemler çıkıyor O yüzden mi beşinciyi yapmıyorsunuz?EvetGerçekten çok kötü bir bahane bu?Evet kötü bir sebep Olmadı değil mi?Türkiye de böyle bir sorun yok Sıkışabilirsiniz takside istediğiniz kadarYani iyi bir aileyiz aslında dört çocuk iki anne baba falan Belki de yaparız dur bakalım Baba olmak nasıl bir duygu peki?Zor bir soru ya Allah aşkına nasıl bir soru bu…Güzel bir soru Az önce anlatıyordunuz ya baba olmadan önce diye…Aslında düşünüyorum bazen hiç baba olmadan yaşanabilir mi diye Bizim Teoman benim yakın arkadaşım Mesela o da bu günlerde çocuk istiyor Birkaç saat onu konuştuk Acaba Teoman hiç çocuk yapmadan hayatının sonuna kadar yaşasa mı diye Sonunda karar verdik ya yapsa iyi olur İnsanın bir tarafı eksik kalıyor Baba olmamış bir erkeğin bir tarafı bana göre kesinlikle eksik kalıyor Yani o yüzden erkeğin tam anlamıyla adam olması için önce baba aşamasına gelmesi lazım Ama şimdi sen soracaksın baba olup hala adam olmayanlar da yok mu diyeceksin Tabii ki var Yani aslında öyle bir kural yok Peki, bakımın dışındaki her şeyleri ile bizzat ilgilendiniz mi Yani günde ne kadar vaktinizi çocuklarla geçiriyor sunuz?Valla az, çok az o kadar üzülüyorum ki onun için Sırf onları göreyim diye mesela tatile gittim bu Cumartesi Pazar Birini kucağıma alıp diğerini bıraktım Mesela Sahara'yı çok özlemişim Sahara'nın çok özel bir yazı yazma yeteneği var Kızım çok güzel hikayeler yazıyor Dram sanatları üzerine Tatilde 3 gün boyunca Sahara'yı yani onun hikayelerini dinledim Sana anlatamam ne kadar mutlu olduğumu çok güzel şeyler anlattı banaÇok güzel, bu ortamda yaratıcılıklarının gelişmemesi mümkün değil tabii İşin içindeler, görüyorlar, yaşıyorlar Ev yakın iş yakın
Valla iyi bir şey mi bilmiyorum ki buradan oraya gidiyorum Oradan buraya Durusu'da bir evimiz var hafta sonları oraya da gidiyoruz Peki, şu temas halinde olma durumu, bu çok güzel bir şey gerçekten?Onun için yatarlar biliyor musun? Sırtıma yatarlar genellikle veya kalbime yatarlar Mesela dün uçakta gelirken Orfi bir saat kalbime yatarak uyudu Size anlatamam yani o uçak yolculuğunun tadını Hani bir saat daha gitse uçak keşke falan diyorsunuz

Yani bebekliklerinden itibaren bu böyle ama değil mi? Siz bunu bir pedagogdan veya psikologdan öğrenmediniz?Öğrenmedim, öyle bir bilgi mi var?Var tabi Artık konuşuluyor çocuklarla temasın önemi Mesela kalp atışı rahatlatıyor onları, güven duyguları gelişiyorBak şimdi ben bunu bilmeden 20 senedir yapmışım Hep kalbime yatarlarPeki, nasıl birer çocuklar dördünü de konuşsak? Geleceği düşününce ne görüyorsunuz?Çok gurur duyuyorum, yani çok çok beğeniyorum çocuklarımı Yani nasıl söylesem bilmiyorum ama her biri çok değerli ve kendine ait karakteri olan, çok özel yetenekleri olan çocuklar onlar Mesela Rüzgar çok iyi bir aktör çıktı Cemo çok iyi bir yönetmen olacak diye inanıyorum Sahara çok büyük bir süper star olacak Orfi zaten ailenin en akıllısı Bütün her şeyi ona soruyorum Ne yapmam gerektiğini mesela Bir filmi çekeceğim, çekmeyeceğim, yatırım yapacağım, yapmayacağım, her şeyi Orfi'ye soruyorum Onun fikrini alıyorum saçma diyor, doğru diyor falan Siz de inanarak uyguluyorsunuz?Aynen öyle, onlar çok saf, çok tarafsız, süperlerPeki, fırsat yaratıp tatile gittik dediniz iki gün, bunun, buranın, yani ev-iş ortamının dışında neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?Ne yapıyoruz hep beraber Futbol oynuyoruz Havuza giriyoruz Onların tiyatroları oluyor okulda gidip izliyoruz Okuyorlar sürekli İngilizce, Almanca, Fransızca ve Türkçe konuşuyorlar Süperler yani tabii ben bazen aralarında zavallı kalıyorum Hiçbir şey anlamıyorum söylediklerinden Dışarıdan kendinize baktığınızda söylediniz az önce aslında ben iyi bir baba değilim normal bir babayım dediniz Başka nasıl görüyorsunuz kendinizi, özgür bırakıyorsunuz onları bunu anladım Destekliyorsunuz değil mi? Aslında kendinizi tarif etseniz başka biri gibi Sinan Çetin nasıl bir baba?Çok zor ama Pınar bu da Ben bir kere Hayat görüşünü bana bir kelimeyle açıklar mısın? desen dünyada değer verdiğim en önemli şey özgürlük Başka hiçbir kelime onun önüne geçemez Hiçbir değer, hiçbir kavram hiçbir şey bir insanın özgürlüğünden daha değerli değildir Yani bir insanın özgürlüğünü kısıtlayan her şey bir insanın düşmanıdır Bu ne olursa olsun Zaten insanoğlu dünyaya bir göz kırpması kadar küçük bir zaman için geliyor, yıldız parlaması kadar Bu süreyi özgürce geçirmedikten sonra, bu insana yapılmış en büyük haksızlık olur Ben çocuklara kural, kanun, yasak koymak aklımızdan geçmedi yani bazen annesi daha katı Alman disiplini yapıyor ama ben çocukların tamamen özgür bir ruhla büyümesinden yanayım Mesela yemek yemek istemiyor? Uyumak istemiyor?Yemezse yemez, yatmazsa yatmaz, uyumazsa uyumaz, çalışmazsa çalışmaz Ne isterse öyle yapar yani En azından ben öyle düşünüyorum Peki, eğitimleriyle ilgili yönlendirmeler, anneleri ile birlikte karar veriyorsunuz Nasıl bir düşünceye sahipsiniz aile olarak bu konuda?Hallettik biz o işi Zaten çok iyi bir okulda okuyorlar Dünyanın parasını ödüyoruz okula Çok iyi bir okul Daha ne yapalım? Zaten o okulda eğitimlerini alıyorlar Bir de ondan sonra her dakika ders çalış, ödevini yaptın mı falan bunlara gerek yok Zaten kendi bilinçleriyle zevkle yapıyorlar Eve geldiklerinde bir etüt çalışması, ders çalışması falan yok yani Kendi sorumluluklarını kendileri yürütüyorlarZaten ödev veriyor okuldakiler Onları yapıyorlar onlar Zaten Orfi'nin umurunda değil, o bütün öğretmenlerinden daha akıllı Peki, tedirginlikleriniz, uzak durmalarını istediğiniz şeyler ben de anneyim bazen paranoya yapıyorum kendi kendime Nasıl arkadaşlar edinecek Yok, mudur sizde bu düşünceler?Yoktur, onlara güvenirim Sonsuz güvenirim çünkü onlar benden daha akıllı, ona inanıyorum Ben de küçükken kimsenin bana öğüt, nasihat vermesinden hoşlanmazdım Zaten nasihat veren adam da iyi bir şey değil Sıkıcı bir baba olmaktansa beni şöyle hatırlasınlar istiyorum ölünce; şu herifle nasıl da eğlendik di diye Başka ne hatırlayacaklar ki? Ne öğretebilirsin çocuklara, onlar senden daha çok şey biliyorlar İnterneti senden daha iyi kullanıyorlar, dünyayı daha iyi takip ediyorlar Yani şu an Cemo'nun, Rüzgar'ın yanında, onların tarzında kendimi gerçekten cahil hissediyorum Gerçekten hiçbir şey bilmiyorum gibi hissediyorum Onlara o kadar çok şey soruyorum ki ve inanır mısın her sorunun da cevabını alıyorum Şimdi söyle ben onları nasıl eğitebilirim ki?Çocuklar Hakkında

Rüzgar

20 yasında

Bilgi Üniversitesi

Fotoğraf Bölümü

Rafael

1992 Doğumlu

IICS'de öğrenci

Orfeo

1994 Doğumlu

IICS'de öğrenci

Sahara

1996 Doğumlu

IICS'de öğrenci(IICS: ISTANBUL INTERNATIONAL COMMUNITY SCHOOL)---------------Dikkat: Bu röportajın tüm hakları AnneyizBiz'e aittir İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz [/b]

? Diğer röportajları okumak için tıklayınız

Kaynak: Anneyiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com