Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Gebelik & Doğum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alternatif, kolit, sorularınızın, tıp, yanıtları

Kolit Ve Alternatif Tıp (Sorularınızın Yanıtları)

Eski 07-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kolit Ve Alternatif Tıp (Sorularınızın Yanıtları)

Ülseratif kolit hastasıyım Hastalık sanırım hamilelik sırasında oldu Fakat ben 2 sene sonra öğrendim Henüz ilaç kullanmadım ama internette okuduğum kadarıyla ilaçlarına çok şikayet geliyor Alternatif tıbbı denemek istiyorum, ne önerirsiniz?

Ülseratif kolitte tüm dünyanın kabul ettiği ve kullandığı ilaçlar yurdumuzda da kullanılıyor Mantıken düşünecek olursak tüm dünyada şu ya da bu biçimde herhangi bir yolla Ü Kolitin alternatif tıp yolu ile kesin tedavisi bulunmuş olsa idi bundan tüm dünyanın çok kısa sürede haberi olması gerekmez miydi? Üstelik bir bitkinin ya da maddenin kesin etkili olduğu öğrenilse bunu dünyadaki ilaç firmaları çoktan ilaç haline getirmezler miydi? Tıp fakültesine girdiğim 1978 yılından beri geçen 30 yıla yakın sürede yüzlerce Ü Kolit hastası görmeme karşın bir tanesi bile gelip ben şunları kullandım da iyi oldum demedi ne yazık ki İnternette bazı kişilerin bitkilerle tüm hastalıkları iyi ettiğini ben de okuyorum Ama bunlardan bir tekine bile rastlamamış olmam hayli ilginç değil mi? Sağlıklı olun, mutlu kalın

Akciğer kanseri

Babam akciğer kanseri nedeniyle ameliyat oldu Mayıs ayında 21 gün ışın tedavisi gördü O sırada iştahsızlık başladı ama son iki aydır yemek yemiyor, yerken tiksinti geliyor Doktorumuz ışının etkileri bu kadar uzun sürmez gastroenteroloji uzmanı görmeli diyor Halen ciğerleriyle ilgili bir şikayeti yok Sorun sadece yiyememe, suyu bile çok zor içiyor Mide şikayetleri de yok, yardımcı olur musunuz?

Yemek yiyememe sorunu 2 nedenden kaynaklanır Ya organik bir hastalık vardır ki başta endsokopi olmak üzere gerekli tetkikler yapılmalı ve tüm sistemler gözden geçirilmelidir ya da tüm tetkikleri normal çıkar yani sorun fonksiyoneldir yani sinirseldir Bunun ayırt edilebilmesi için mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Geçmiş olsun

Eşim doktora gitmiyor

Eşim yediklerini kolay eritemiyor, şişkinlik var diyor En ufak şey dokunuyor ve kusuyor Yanıyor diyor ve başı dönüyor gibi oluyor Midesinde ciddi sorun var ama doktora gitmeyi reddediyor Ne önerirsiniz?

Eşiniz yemek yedikten sonra rahatsız oluyor, midesi yanıyor ve kusuyor ve buna rağmen hekime başvurmuyor Bu durumda ne yapılabilir ki? Eşiniz mide yakınmaları açısından öncelikle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve muayenesini yaptırmalıdır Bir kişi hekime başvurduğunda gerekli olduğu düşünülen tetkikler, hastanın rızası olmadan zorla yaptırılmaz Gerekli tetkikler hekim tarafından önerilir Bunları yaptırıp yaptırmamak (sonuçlarına katlanmak koşuluyla) kişinin kendi isteğine bağlıdır

1-Gözlerim polenden ve tozdan dolayı gözlerim şişiyor ve kaşıntı oluyor Bugün tekrar oldu Geçen 2 hafta önce de oldu O zaman beş gün süreyle alerji iğnesi vuruldum O iğne böbreklere zarar verdiği için tekrar vurulmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor?

2- Normalde su içen bir bayanım Fakat 1 haftadır dışarıya çıkamıyorum Yeşil çay içiyorum yine de faydası olmadı Günde içtiğim su miktarı 6 bardak Dışarıya çıkmam için ne gibi besinler yemem gerek veyahut ne yapmam gerekiyor?

3- Babam 62 yaşında kilolu bir insan İşinden dolayı dışarıda da yemek yiyor Bazen karaciğeri ağrıyor Acaba sizden rica etsem; karaciğere dokunan yiyecekleri yazar mısınız?

4- Cildim yağlı bir cilt olduğu sorunlu cildim var Cildim bazen donuk, bazen soluk oluyor Ne gibi besinleri önerirsiniz?

1- Göz yakınmalarınız için Göz Hastalıkları veya Alerji İmmünolıoji Ünitelerine başvurmalısınız Ancak iğne olmak yerine lokal etkili göz damlalarını kullanmıyor musunuz yoksa kullanıyorsunuz da etki mi etmiyor?

2- Su içmenize rağmen bir haftadır dışarıya çıkamıyormuşsunuz Su, kabızlığın ilacı değildir, yalnızca dışkılama işleminin rahatlamasına yardımcı olabilir Öncelikle posa bırakan besinleri (meyve, sebze) tüketmelisiniz Kayısı, kuru erik, incir ve kabuklarıyla yenilen elma özellikle yararlıdır Muz ve şeftali kabızlığı artırabilir Bunun haricinde bol sıvı almayı sürdürmek, yürüyüş, her zaman aynı saatte dışkılama ve dışkılama isteği geldiğinde ertelememek önemlidir

3- Dışarıda yemek yiyen birinin karaciğeri ağrımaz Babanızın yakınmalarını anlamak mümkün olmadığından herhangi bir öneride bulunmam da mümkün değil Ayrıca karaciğere dokunan bir yiyecek yoktur

4- Cildiniz için bir Deri Hastalıkları Uzmanına başvurmalı ve sorularınızı ona sormalısınız Sağlıklı olun, mutlu kalın

Çocuğumun dalağı büyük

11 yaşındaki oğlumda karaciğer 146 mm ölçüldü Dalakta da büyüme var Kan tahlilleri temiz çıktı, kansızlıkta yok, kalpte de problem görülmüyor Fakat nedeni bulunamadı Tiroit hormonu az çalışıyormuş, ayrıca karaciğerde yağlanma yok Aşırı terleme halsizlik var Boyu 159, kilosu 68 Ne yapmamı önerirsiniz?

Çocuğunuzun karaciğer ve dalağı büyük olduğuna göre bu açıdan Çocuk Gastroenterolojisi yoksa genel çocuk bölümü tarafından tetkik edilmelidir Pediatrik endokrinoloji bölümü tiroit açışından değerlendirmesini sürdürecektir Boyu ve kilosu yaşıtlarına göre fazla olduğundan bu açıdan da araştırılıyordur sanırım

Dışkıda gizli kan

Biraz stresli ve sinirli bir yapım var ve 19 yaşındayım Bulantı, kusma, hazımsızlık baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık şikayetleriyle dahiliye uzmanına başvurdum Tahlil sonuçlarında kansızlık idrar yolu iltihabı, dışkıda amip görüldü Mide filminde de gastrit başlangıcı olduğunu öğrendim İlaçları bir süre kullandım ama safra şeklinde bulantılarım devam edince tekrar gittim Tahlillerde parazit görülmedi ama dışkıda gizli kan görüldü Gaviscon, pulcet, flagy, metpamid, intestinol, maltofer adlı ilaçları kullandım Ayrıca bitkisel ürünler de kullanıyorum Bu ilaçları ne kadar kullanmalıyım? Gaitada kan olmasının sebepleri ne olabilir?

Bu genç yaşta stresli yapı iyi değil Elinizden geldiğince stresinizi azaltmanın yollarını bulmalısınız İdrar yolu iltihabı anlattığınız yakınmaların çoğuna neden olabilir Mide yakınmalarınız sürüyor ise endoskopi yaptırmalısınız Bazı durumlarda yalnızca asit azaltıcı ilaçlar (Pulcet) tek başına yeterli olmayabilir Yakınmalarınız için 6 çeşit ilaç önerilmiş ancak bunların hepsi gerekli miydi bilemiyorum Dışkı tetkikinde amip bulunmuş Aynı tetkikte dışkıda kan bulunmamış ki yazmamışsınız O tetkikte kan bulunmuşsa dişkıda gizli kan tetkikine gerek yok O tetkikte kan bulunmamışsa yine dışkıda gizli kan tetkikine gerek yok Dışkıda gizli kan normal insanlarda da bulunur Bu testin güvenilir olması için test öncesinde belirli perhiz yapmak gereklidir Bu nedenle gizli kan varlığı her zaman bir patoloji lehine değerlendirilemez Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkiklerle gerekli tedavileri almalısınız Geçmiş olsun

Hemanjiyom

Bundan bir ay önce makatta oluşan delinme sonucu iltihap gelmesinden dolayı operasyon geçirdim İltihaplı bölge alındı Bundan iki hafta önce karnımın sol tarafında sürekli hafif bir ağrı var ve dışkılama sırasında ve hemen öncesinde kramplar oluşuyor Doktora gittim kronik kolesistit ve karaciğerde hemanjiyom olduğunu söyledi Yurt dışında yaşadığım için bunları pek anlayamadım Bir yıl içinde tekrar kontrol ettirmemiz gerektiğini şayet büyürse küçük operasyonla alınabileceğini söyledi Panzinormi, eucarboni ve no-spa isimli ilaçları verdi Beni aydınlatırsanız sevinirim

Bir ay kadar önce oluşan fistül nedeni ile ameliyat geçirmişsiniz Eğer tekrarlayacak olur ise yeniden yazarsınız Bunun dışında karındaki ağrı ve şişkinliğiniz eski deyimle spastik kolon denilen duruma uyuyor ki zaman zaman rahatsız etmesine karşın ciddi bir sorun değildir Panzinormi pankreas enzimi içeren bir preparattır Sürekli kullanmanız gerekmeyebilir Eucarbon da bağırsaklardaki gazı azaltmaya yönelik bir ilaçtır No-spa ise spazm çözücü yani sancı gidericidir Karaciğerde bulunan hemanjiyom (damar yumağı) genellikle sorun yaratmaz ve yılda bir kez takip edilir Eğer ilerde büyüyecek ve çevredeki karaciğer dokusuna baskı yaparak karaciğer rahatsızlığına neden olacak ise bir ameliyat ile bu damar yumağı alınabilir

Ben 15 yaşındayım ama daha adet olmadım Bünyem biraz zayıf ondan dolayı olabilir mi? Kısır olma ihtimalim olduğunu düşünüyorum ve çok korkuyorum

Adet olmaması ya da düzensizliği açısından bir Kadın Hastalıkları veya Endokrinoloji Uzmanına başvurmalısınız Kısır olma olasılığını şimdilik düşünmeniz çok yersiz Geçmiş olsun

Dr Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı

Gastroenterohepatolog

Net Endoskopi

0 212 210 48 48

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com