Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilaçları, mide, mıdır, sorularınızın, yanıtları, zararlı

Mide İlaçları Zararlı Mıdır? (Sorularınızın Yanıtları)

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mide İlaçları Zararlı Mıdır? (Sorularınızın Yanıtları)

Merhaba Nevzat Bey, (aslında çekiniyorum bu şikayetlerimi ifade ederken ama mecburum sormaya beni rahatsız ediyor) benim ağız kokusu, gece ağızdan su gelmesi, geğirme, kabızlık (ara sıra), gaz ve mide şişkinlikleri gibi şikayetlerim var Doktora gittim bana xxxxx adında bir ilaç verdi, 4 ay kadar günde bir tane sabahları aç karna aldım O sıralar çok rahattım, bu saydığım şikayetler büyük ölçüde kaybolmuştu fakat ilaç tedavisini bırakınca aynı şikayetler tekrar oluştu Şimdi yeniden xxxxx tedavisine dönmek istiyorum Bu ilacı uzun süre kullanmak vücuduma zarar verir mi? Siz ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim Kolaylıklar dilerim

Kullandığınız ilaçla yakınmalarınız azalmış bile olsa yakınmalarınız açısından yeniden gözden geçirilmelisiniz Bu ilacı uzun süreli kullanmak size bir zarar vermez ancak bu ilacın hangi dozda ve ne süre kullanılacağına bir Gastroenteroloji Uzmanının karar vermesi gerekir Geçmiş olsun

Granülosit sayısı az çıktı

Doktor Bey, bir poliklinikten kan testi yaptırmıştım Sonuçlarda gran eksik çıktı Bu madde eksik çıkınca ne olur?

Sayın Doktor Bey, dedem 2 gün önce hematoloji testi yaptırmıştı Fakat - sonuçlar mpv,+wbc,+gran,-lymf olarak çıktı Size zahmet olacak ama bunların ne anlama geldiğini açıklar mısınız?

Gran eksik diye ifade ettiğiniz granülosit sayısı olmalı herhalde Bu sayı az ama ne kadar az? Bir mi, yüz mü, bin mi? Tetkik niçin yapıldı, ayrıca bu tetkiki isteyen bir hekim olduğuna göre bu sonuç için size bilgi vermiş olmalıdır Bilginiz yok ise merak ettikleriniz için sorularınızı ayrıntılı sormalısınız

Kkronik gastrit ve reflü hastasıyım 3 kez endoskopi oldum, birçok ilaç kullandım En büyük şikayetim bulantı ve kusma, özellikle geceleri… Üç ayrı doktora gittim, ilaçlar hiçbir şeyi değiştirmedi En son gittiğim doktor genel cerrah, tanınmış bir doktor ve kendisi yaptığı endoskopide mide fıtığının olduğunu söyledi Yakın zamanda da hamilelik düşündüğüm için cerrahi müdahaleye karar verdim, mide kapakçığında 5 cm açıklık gözlendi Aynı zamanda grade II özofajit hali izlendi Sizden de rahatsızlığımla ilgili bilgi almak istiyorum

Reflü için ameliyat olmazdan önce ilgili başlıklar bölümünde Reflü ameliyatları ve reflü ve cerrahi başlıklı yazılarımı okumanızı öneririm Bunun dışında pek deneyimin olmadığı bu tip bir ameliyat öncesinde bir Gastroenterologun görüşünü almanızda yarar var Geçmiş olsun

Hepatit B taşıyıcısıyım Roaccutane kullanabilir miyim?

Hepatit B taşıyıcılığı (bağışıklık sistemini baskılayanlar dışında) ilaç kullanmanız için bir engel değildir Her ilacın yan etki yapabileceğini unutmadan ilaçlar kullanılmalı ve gerekiyorsa (hekim kontrolünde) gerekli tetkiklerle takip edilmelisiniz

Karnım şişiyor

6 yıldır belirli aralıklarla karnımda şişmeler oluyor 1 hafta önce endoskopi ve kolonoskopi oldum Mide asidinde fazlalık ve gastrit dendi İlaca başladılar ama faydasız Karnım şu anda 7 aylık hamile bayan görünümünde 31 yaşında ve evli bir bayanım Çok çaresiz durumdayım, tüm hayatımı bu şişlik etkiliyor, saygılar…

Gastrit ve mide asidinin fazla olması karında şişkinliğe neden olmaz, bu nedenle kalınbağırsağınızın araştırılması gerekir Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Uzmanına başvurmalısınız

Karnım şişiyor

Merhabalar, 38 yaşındayım Benim sorunum 10 yıldır karnımdaki şişkinlik Son olarak kolonoskopi, endoskopi ve ultrason yaptırdım Pangastrit denildi, kullandığım ilaçlar: Aprazol, Kreon ve magnesie calcınee ancak bir fayda göremedim Gastirit geçici bir hastalık değil, bunu anladım ya da ilaçlarım bana uygun değil Ne yapılması gerekiyorsa o doğrultuda ilerlemek ve bu hastalığı yenmek istiyorum

Gastrit size fazla yük getirmez Yakınmalarınızın çok az bir bölümünün gastritle ilgisi olduğunu düşünüyorum Mide bağırsak sistemi ile ilgili tetkiklerin gözden geçirilmesi, gerekli olanların (Gastroenterologlar tarafından) tamamlanması, eksik olan var ise yapılması önerilir Uygun ilaç için uygun teşhis, uygun teşhis için uygun tetkik, uygun tetkik için de uygun hekim gereklidir Bu nedenle bu işin uzmanı olan Gastroenterologlara başvurmalısınız Geçmiş olsun

Reflüm var

Merhaba, 26 yaşındayım Yaklaşık 2 senedir yemeklerden hemen sonra öğürme ve kusacakmışım hissi var 3 - 5 kere öğürdükten sonra rahatlıyorum Bir ara da kendi kendine reflü tanısı koydum Yemek borumda yanma hissi nedeni ile Talcid ve benzeri ilaçlar kullandım Bu öğürme nedeni de reflü ile bağlantılı mıdır? Yoksa gidip endoskopi yaptırmalı mıyım?

Kendi kendinize reflü tanısını nasıl koydunuz merak ediyorum Sizce her şey bu kadar kolay mı? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalıyız Herkes kendi işinin en iyisini yapmalı Yakınmalarınızın bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve gerekli görürse endoskopi yaptırmalısınız Bu nedenle ilgisiz branşlara saplanmadan Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Uzmanlarına başvurmalısınız

Ellerim yanıyor

Hocam el ve ayaklarımda şiddetli yanma (ateşlenme) ve şişlikler oluşmaya başladı Özellikle de yanma konusundan çok şikayetçiyim Sabahları uyandığımda yanmalar inanılmaz rahatsız etmekte Sizce ne yapmalıyım?

El ve ayaklarda yanma yakınmasının birçok nedeni olabilir Dolaşım bozuklukları, sinir patolojileri, endokrinolojik hastalıklar gibi durumların bir İç Hastalıkları Uzmanı tarafından araştırılması gerekir

Özel hastane adı verebilir misiniz?

31 yaşındayım, benim 10 seneye yakın midemde ekşime, yanma, aşırı gaz, bağırsaklarımda da keza aynı, aşırı geğirme, kalbimde sancılar, halsizlik, şişkinlik, bazen nefes almada zorluk ve son iki yıldır da yutkunma zorluğum var Bazen tükürüğümü bile yutamıyorum, yemek yerken zorlanıyorum ve mide bulantılarım da oluyor Bu sorunlarım ile ilgili nasıl tedavi olabilirim? SSK'lı olarak özel hastanelerde önerebileceğiniz doktor, poliklinik var mı? Yeni çıkmış olan yutulan kapsül ile görüntü alma gibi tetkikler olduğunu duydum Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim Saygılarımla

Yutma güçlüğü olan bir hastanın yemek borusu başta olmak üzere gerekli araştırmaların yapılmasına başlanmalıdır Yutma güçlüğünün nadir nedenleri arasında olan sinir sistemi ve kulak burun boğazı ilgilendiren patolojilerin ekarte edilmesinden sonra yemek borusunu dıştan bası ile etkileyen durumlar ile geçişe engel olacak (tümör ve darlık gibi) organik engeller, ile özofagusun motor hastalıkları da araştırılmalıdır Kapsül ile görüntüleme yöntemi incebağırsak hastalıklarında uygulanmakta olup sizin yakınmalarınızla bir ilgisi yoktur Özel hastanelerin birçoğunda Gastroenteroloji Kliniği bulunmamaktadır Bu nedenle Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin veya Üniversite Hastanelerinin Gastroenteroloji Kliniklerine başvurmalısınız

Karaciğer yağlanması

Bana karaciğer yağlanması ve büyümesi teşhisi kondu ancak ilaç verilmedi Bazen karaciğerimde ağrı oluyor, karnımda biraz şişlik var ve en merak ettiğim büyük tuvaletim simsiyah çıkıyor Arada sırada kabızlığım var, acaba ne yapmalıyım? Saygılar…

Gaitanın zift gibi siyah olması (demir ya da aktif kömür gibi ilaçlar almıyorsanız) mide kanamasını gösterir Karaciğer yağlanmasının bilinen en etkili tedavisi (kilolu iseniz) ideal kiloya inmek ve egzersizdir Ayrıca (varsa) altta yatan şeker hastalığı ya da yüksek yağ düzeylerinin de tedavisi gerekir Karaciğer yağlanmasında bu organın büyümesine bağlı olarak karaciğer dışındaki zarın gerilmesi ile sağ üst kadranda hafif ağrı ve dolgunluk hissi bulunabilir Tüm yakınmalarınız için Gastroenteroloji Uzmanlarına başvurmalısınız

Karaciğer yağlanması

Doktor Nevzat Bey bende karaciğer yağlanması ve büyümesi olduğu söylendi Midemde fıtık olduğunu ve mide çıkışında tıkanıklık var dediler Nasıl bir tedavi izlemeliyiz? Ağrılarım var, sol böbrek üstünde şişme oluyor ***** ve sigara kullanmıyorum, kullanmadım da… Zehirli guatra ve 3 tane nodül var, 13 mm Saygılarımla

Yemek borusu ile mide arasındaki bölgedeki kapakçığın çalışmasını bozana duruma fıtık (hiatus hernisi) denir Bu fıtığın varlığında tedavi gerekip gerekmediğinin kararını Gastroenterologlar vermelidir (Bu köşeye gönderilen sorulardan anlaşılıyor ki cerrahların eline düşecek olursanız – çok azı dışında- ilk önerecekleri yöntem büyük olasılıkla –gerekmese bile- ameliyat olacaktır) Gereksiz tedavi ve girişimlerden sakınınız Zehirli guatr denilen durum tiroit bezinin fazla çalışmasıdır ki ilaçlarla kontrol altına alınabilir Tiroit nodülleri soğuk (çalışmayan) ise önemlidir Bunlar açısından bir Endokrinoloji (yoksa İç Hastalıkları) Uzmanına başvurmalısınız

Karaciğer yağlanması

Annem 3 yıldır meme kanseri, sağ göğsü ve 4 lenf bezi alındı Bu hafta yapılan yıllık kontrolde her şey normal çıktı fakat karaciğerde yağlanma çıktı Kemoterapi ve radyo terapi görmüştü Nasıl bir tedavi ya da diyet tavsiye edersiniz? Vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkür ederim

Yukarıdaki başlıklarda yazdığım gibi ideal kiloya inilmeli, egzersiz yapılmalı, altta yatan hastalıklar varsa tedavi edilmeli ve en önemlisi az yağlı beslenilmelidir Bütün bu önlemlere karşın yağlanma sürecek olursa bazı ilaçlar denenebilir Geçmiş olsun

Vücudumda kırmızılıklar çıktı

Vücudumda aniden kırmızılıklar çıktı Grip oldum Doktorlar bu hastalığa isim söyleyemedi 2 gün sonra geçti ama şimdi el ve ayaklarımda hafif şişlik var Ayaklarımın üzerine basmakta zorluk çekiyorum ve böyle bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum

Anlattıklarınız, bir yorum yapmak için pek yeterli değil Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız

Karnım şişiyor

Doktor bey benim özellikle yemekten sonra karnım anormal şekilde şişiyor, 6/7 aylık gebeler gibi İdrar yollarımda enfeksiyon var Doktorum enfeksiyonun karnı şişirebildiğini söyledi Sebep sadece bu mudur? Karın nasıl bu kadar şişebilir? Teşekkürler

İdrar yolu enfeksiyonunda karın şişmez Öyle olsa idi bu yakınmaya yönelik olarak verilen ilaçlarla karındaki şişkinliğinizin geçmesi gerekirdi ki siz de bana soru sormazdınız

Spor yaparken şişlik ortaya çıktı

Doktor bey ben bady sporu yaparken galiba genetal bölge çevresinde bir şişme oldu, tam göbek altında ve *****imde ayrıca bir şişme oldu Biraz zaman geçince iyi olacağını düşündüm, uyuyup sabah kalktığımda aynı şikayetin devam ettiğini gördüm Acaba herhangi bir yırtılma mı ya da ağır zorlama sonrası oluşan geçici bir şey mi diye sormak istiyorum İlginize teşekkür ederim…

Ağır beden hareketleri sırasında dokularda yırtılma, fıtık ve geçici olabilen ödemler (şişlikler) ortaya çıkabilir Sizdeki durumun geçici mi kalıcı mı olduğunu anlayabilmeniz için bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurmanız gereklidir Geçmiş olsun

Başım dönüyor

Midemde tuhaf bir bulantı var ve aynı zamanda baş dönmesi yapıyor Bir de sol göğsüme sızı giriyor, sırtımda hafif ağrı oluyor ve ensemde de hafif bir uyuşma var Bunlar şu anda hissettiklerim Yardımcı olursanız sevinirim

Baş dönmesi, bulantı ve ensede uyuşma önemli belirtilerdir Az bilgi ile bir yorum olanağı yoksa da mutlaka İç Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanına gözükmelisiniz

Adet görmüyorum

Merhaba, ben 20 yaşında genç bir kızım ve bu yaşıma kadar hiç adet olmadım ve ben çok rahatsızım bu konuda Bu yaz benim düğünüm var ne yapacağımı bilmiyorum Ne olur bana bu konuda ne yapacağımı söyleyin

Yapacağınız iş basit, bir Kadın Hastalıkları ve/veya Endokrinoloji Uzmanına başvuracaksınız Geçmiş olsun

Midem bozuldu

Benim yaklaşık bir yıl önce fazla aldığım antibiyotiklerden sonra midem bozuldu, iki kez doktora gittim, hatta endoskopi yapıldı ama bir sonuç çıkmadı Midemde guruldamalar, açlık hissi oluyor ve mideme yakın bir yerlerde kalp çarpıntısı gibi bir çarpıntı hissediyorum sürekli olarak Rahatsızlığım ne olabilir ve tedavisi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler

Antibiyotiklerden sonra mide rahatsızlığı ortaya çıksa bile uzun sürmez İlaçlara bağlı olarak birtakım yakınmalar olabilir ancak genellikle geçicidir İki kez endoskopi yapılacak kadar süren bir durum beklenmez Mide ve bağırsaklarınızın bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmesi gereklidir

Sırtımın sol tarafı ağrıyor

Nevzat bey sorunum şu: Sol kürek kemiğimin olduğu yer çok ağrıyor ve sürekli gazım oluyor Geğirme hissi duyuyorum, endoskopide reflüye benzer bişey çıktı ilaç kullandım fakat geçmedi gazım sol tarafım (sırtımın sol tarafı)ağrıgı zamanlarda daha çok oluyor bir de bununla beraber ağrıdığı zamanlarda ara ara derinden gelen öksürüğüm ve ağzımda yarım balgam oluyor Dahiliye doktoru bronşit dedi, ilaç kullanıyorum, geçmiyor bunun nedeni ne olabilir? Bir de bende boyun düzleşmesi mevcut Bununla bir ilgisi olabilir mi acaba?

Midede bulunan fazla miktarda gaz ile midenin üst kısmı gerilerek sol omuza vuran ağrılar ortaya çıkabilir Ayrıca omurgadaki sorunlarda da bu tip ağrılar olabilir Akciğerleri ilgilendiren bronşit başka bir durum Mide yönünden tetkik edilmelisiniz

Merhabalar, mide boşluğuma sıklıkla bıçak gibi kramp giriyor Çoğu zaman sanki yutak borusunda hıssedıyorum ve kalp atışı gibi bir şey oluyor ve acı veriyor bana Kabızlık problemim de var 8 gün çıkmıyorum, nedenini öğrenebilirsem sevinirim

Uzun süreli kabızlık sorunu önemlidir Araştırılmalı ve tedavi edilmelidir Mide hastalıklarında ve mide boşalmasında ki kusurlarda da yapılacak iş bir Gastroenterologa başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanızdır Sağlıklı olun, mutlu kalın

Dr Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı

Gastroenterohepatolog

Net Endoskopi

0 212 210 48 48

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com