Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevapları, kanaması, mide, sorularınızın

Mide Kanaması (Sorularınızın Cevapları)

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mide Kanaması (Sorularınızın Cevapları)

Karın ağrısı

Doktor bey önce size teşekkür ediyorum Benim şikayetim her sabah karın ağrısı ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı İzinli olduğum gün olmuyor ama her sabah işe giderken oluyor

Her sabah işe giderken karında sancınız oluyor ancak izin günlerinizde olmuyorsa bu durumun strese bağlı olması pek mümkün Çünkü organlara ait bir hastalık olsa her gün ve gece yakınmalarınızın olmasını bekleriz Anlattığınız eski deyimiyle spastik kolon hastalığına uyuyor Lütfen sağlık sayfamızda bulunan Dr Bey bende kolit var başlıklı yazımı okuyunuz Ayrıca bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurur ve gerekli tetkikleri yaptırırsanız bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olma şansına kavuşursunuz Geçmiş olsun

Sigara

Babamda 4-5 gündür hırıltı ve öksürük var Doktora gittik ilaç verdi ve geçmezse göğüs hastalıklarına gidin dedi Sigara kullanıyordu ama hastalığından beri içmiyor 53 yaşında Önemli bir rahatsızlık mıdır?

Sigara içen birisinde akciğerle ilgili sorunların çıkması çok doğal Hastanın muayenesi ve tetkikleri yapılmadan önemli olup olmadığını söylemek de mümkün değil Ancak sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilindiğine göre sigara içerek sağlığını bozan babanız için önemli midir diye sormanız da fazla anlamlı değil Ama bu yaşa kadar sigara içmesi nedeniyle akciğer, kalp ve damar sistemi ile ilgili sorunları olması beklenir Tetkikleri normal çıksa bile kısa süre sonra sorunlar baş gösterecektir Geçmiş olsun

Ses kısıklığı

Ben 52 yaşındayım Sorunum boğazımda oluşan geniz akıntısı Devamlı yapışkan şekilde yutkunmakla gitmiyor Gündüzleri pek olmadığı halde yatakta oldukça bu akıntı nedeniyle solunum zorluğu çekiyorum Adeta soluk borusu tıkanıyor, devamlı yutkunmaktan uyku uyuyamıyorum Birkaç defa doktora gittim Pek bir şey söylemediler ama bu durumdan çok rahatsızız Bu durum devamlı öksürmeme ve ses tellerimin kısılmasına dahi sebep oluyor Ne yapmam ve nereye başvurmam gerekiyor?

Genizden olan akıntılar boğazda ve ses tellerinde soruna yol açar Sinüzit ya da alerjik durumlar buna neden olur Yakınmalarınız için Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız Geçmiş olsun

Ellerde uyuşma

Çocuğumun yaşı 24 Sol elinde, koluna doğru karıncalaşma oluyor Tavsiyenizi bekliyorum

Ellerde uyuşma yakınması nedeniyle öncelikle sinirlerin gözden geçirilmesi gerekir Bu nedenle Nöroloji Uzmanına başvurmanız gerekir

Mide kanaması

Babam yaklaşık 1 ay önce mide kanaması geçirdi Hiç ağrısız belirtisiz birden bire oldu Bize haber vermediği için doktorlarıyla konuşamadım 4 gün hastanede yatmış ve taburcu edilmiş Kan ve serum verilmiş Ancak şu an hiçbir ilaç kullanmıyor Sadece biraz yediklerine dikkat ediyor ***** kullanırdı, çok azalttı Sigarayı da bıraktı Ancak endoskopi vs tetkikler yapılmamış Kontrole de çağrılmamış Başka ilde olduğu için doktorlara ben de ulaşamıyorum 73 yaşında Sizce tehlikeli bir durum olabilir mi? Ne önerirsiniz?

Bir ay önce mide kanaması geçiren babanız için gerekenler yapılmamış Herhangi biri mide kanamasına yol açabilecek bir ilaç içtikten sonra kanama geçirse ve kanamanın kullanılan ilaca bağlı olduğu düşünülse bile yine de başka patolojileri ekarte etmek amacıyla endoskopi yapılmalıdır Bir hasta düşünün ki ileri yaşta (artmış kanser riski!), mide kanaması geçiriyor ve hastanede yatıyor, kan nakli yapılmak zorunda kalınıyor; ancak endoskopi yapılmıyor (tanı konmuyor), kontrole çağrılmıyor (belki de çağrılmıştır bilemiyoruz) Bu nedenle babanıza mutlaka endoskopi yapılmalı ve gerekli tedaviye başlanmalıdır En kısa zamanda bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurarak endoskopi yaptırmalısınız Sağlıklar diliyorum

Zayıflama

19 yaşında bir gencim Öncelikle şunu belirteyim ki çok zayıfım Sorunum: Sabahları karın ağrısıyla uyanıyorum Bağırsaklarım sürekli gurulduyor ve midemde su birikiyor 3 yıldır doktora gidiyorum Parazit olabilir diye ilaç veriyorlar fakat bir yararı olmadı Bu zayıflıktan ve hastalıktan nasıl kurtulabilirim?

Zayıflığınızın altında bir hastalığın olup olmadığını bilmek mümkün değil Mutlaka bazı tetkikler yapılmıştır ama tam teşekküllü bir hastanede zayıflığınıza yönelik olarak tüm tetkiklerinizi yaptırmalısınız Karın ağrısı ve mide yakınmalarınızı Gastroenterologlar çözeceklerdir Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar zayıflığınızın nedenlerini de araştıracaklardır

Akrabamın beyni nefes almayı unutuyor Buna bir çözüm var mı? Tedavisi varsa bu bize ne kadar mal olur?

Bir gün araba kullanıyorum, küçük kızım baba şu mavi şey nedir diye sordu Ona şunu anlattım; kızım çevrede her yerde mavi cisimler var, soru soracağın zaman ayrıntı vermelisin,baba şu ilerde, sağda duran arabanın arkasındaki mavi kutu gibi… Aynısı sizin için de geçerli Az bilgi ile yorum yapmak mümkün değil Altta yatan bir hastalığa bağlı bir sorun yaşadığı anlaşılıyor Bu nedenle esas hastalığı ile ilgili hekimi ile görüşürseniz sağlıklı bilgi edinebilirsiniz

Bağırsak problemim var, şişkinlik yaşıyorum Şiddetli ağrı özellikle sabah hareket edemiyorum Ara ara Voltaren kullanıyorum Ne yapmalıyım?

Bağırsak probleminden kasıt yalnızca şişkinlik mi yoksa kabızlık, ishal, sancı gaz gibi yakınmalar da var mı? Tetkik yapıldı mı? İlaç kullanıldı mı? Bilemiyoruz Bu çok bilinmeyenlerden bir sonuç üretmek mümkün değil Ancak bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurursanız bilgi edinebilirsiniz Sabahları olan ağrılar nerede bilemiyoruz; ancak bir Romatoloji Uzmanına gitmeniz yararlı olabilir

Ağız kokusu

Yaklaşık 9 yıldır midemle sorunum var Ama asıl şikayetim içimden gelen ağız kokusunun olması Doktora gittim, endoskopi sonucunda mide fıtığı ve reflü var, ameliyat dedi Bunun üzerine başka bir hekime gittim, ciddi bir şey bulamadı Lansor ve Motilium diye iki hap verdi Bunlar yeterli mi ya da başka bir tetkik yapılmalı mı? Ne yapmalıyım? Niçin içimden kötü koku geliyor? Dilimin kökünde bu koku tortu halinde birikiyor Başka nedeni ne olabilir sizce? Çok üzülüyorum ve insan içine çıkamaz hale geldim Bana yardım edebilir misiniz? Kime gidebilirim, mideyle alakalı mı bu sorun?

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır Diş ve diş etleri, burun-boğaz, akciğer ve mideye bağlı hastalıklar gibi Diş ve diş eti sorunu var ise bir Diş Hekiminden yardım almalısınız Sinüzit gibi genizden akıntı sorunu var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışmalısınız Akciğerlerden sorun var ise (öksürük, balgam) Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız Midenize gelince, fıtık bulunmuş ve ameliyat önerilmiş Başka bir hekim ise yalnızca ilaç vermiş Mide fıtığı ve reflü hastalarının çok çok az bir kısmı (%1) ameliyat ediliyor Sizi gören bir başka hekim ilaç önerdiğine göre belki de çok önemli, ameliyatı gerektirecek bir sorunuz yok Ne yazık ki son zamanlarda reflü ve mide fıtığı gibi durumlarda birçok kişiye ameliyat önerildiğine şahit oluyorum Bunların büyük bölümünün tıbbi geçerliliği de yok maalesef Bu nedenle size ameliyat öneren hekimin bunu gerçekten tıbbi bir gerekçeye dayandırıp dayandırmadığını da bilemiyorum Mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile ağız kokusu ortaya çıkabilir Ayrıca midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir Mide fıtığı, reflü ve midedeki mikrop açısından cerrahlara değil bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız Mutlu günler

Dalak büyüklüğü

Kardeşimin şiddetli karın ağrıları var Dalağının büyük olduğu söylendi Aşırı şekilde kansızlık var Ne yapmalıyız?

Karın ağrısı, kansızlık ve dalakta büyüme önemli belirtilerdir Başta kan hastalıkları olmak üzere birçok hastalık düşünülür Bu nedenle vakit geçirmeden tam teşekküllü bir hastaneye başvurmanız gerekiyor Yaşını belirtmemişiniz ancak Çocuk Hastalıkları veya İç Hastalıkları Uzmanlarına başvurmanız gerekecektir

Sigara ve öksürük

Doktor bey, benim göğsüme bastırınca kemiklerime bastırınca ve sırtımda ağrı ve acı var Nefes darlığı ve öksürük boğazımda da balgamlanma var Acaba neden olabilir? Sigara kullanıyorum Başımdaki ağrılar hiç kesilmiyor Doktora gittim, bana ağrı kesici antibiyotik verdi ama bu da ağrılarıma çare olmadı Ne yapmam lazım?

Nefes darlığı, öksürük ve balgam var ve sigara içiyorsunuz Sigara içerek sağlığınızı bozduğunuza ve buna devam ettiğinize göre size yardımcı olmak pek mümkün değil Bu durum, kış günü ince bir gömlekle sokaklarda gezip ateşim var ne yapayım demeye benziyor Sigarayı bırakınız ve sonra hekimlerden yardım isteyiniz Geçmiş olsun

Reflü

Ben 25 yaşındayım Yaklaşık 6 ay önce mide yanması, göğüs ağrısı gibi sebeplerle doktora gittim İlk teşhis olarak reflü teşhisi konuldu ve 15 günlük bir tedavi gördüm Sonra tablo devam edince tekrar doktora gittim Tekrar benzer bir tedavi gördüm Şikayetler devam edince farklı bir dahiliye doktoruna gittim ve hikayeyi dinleyince endoskopi yaptı ve gastrit teşhisi koydu 15 günlük antibiyotik (sabah:1 a:1 Helipak) tedavisi gördüm Daha sonra 1 ay PPI (Nexium 20mg s:1 a:1) idame tedavisi gördüm Tedavi süresince şikayetler azalsa da tedavi bitince tekrarlıyordu Daha sonra 1,5 ay tekrar (Panto s:1 a:1) idame tedavisi gördüm Yaklaşık 15 gündür tedavim bitmiş durumda ve şimdi midemde yanma ve boğazımda rahatsızlık oluyor Zorla gaz çıkarınca (geğirme) rahatlıyorum Sizce bundan sonra nasıl bir tedavi gerekir?

Mide yakınmaları nedeni ile size birçok şey söylenmiş ancak yakınmalarınız geçmemiş Gastrit nedeni ile niçin Helipak aldığınızı anlayamadım Gastritlerde Helipak kullanmıyoruz (Helipak'ı H Pylori isimli mikrobu yok etmek için kullanıyoruz; ancak gastritlerde bu mikroba genellikle dokunmuyoruz) (Sağlık sayfamızda Helicobacter pylori başlıklı yazımı okuyunuz lütfen) Midede yanma sürüyor ise bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız ve kesin tanı için tekrar endoskopi yaptırmanız düşünülür Kesin kanıya endoskopik tetkikten sonra varılabileceği kanısındayım Geçmiş olsun

Ben 22 yaşındayım Birkaç yıldır mide sorunu yaşıyorum Midemde sık sık ağrılar yaşıyorum Bu ağrılarla birlikte yanma Ve kramplar oluşuyor Bu ağrılar uzun bir zaman dilimini kapsıyor (2-3 gün) Daha önce gitmiş olduğum doktor (7 aylık dünyaya geldiğim için bağırsaklarım tam gelişmemiş ve bundan dolayı midene baskı yaptığını söylemişti Bu nedenden dolayı haftada 1 veya 2 kez büyük abdeste çıkabiliyorum Çıkamadığım zamanlarda ağrı ve midemde şişkinlik oluyor) buna bağlamıştı Artık yediğim her yiyecek dokunmaya başlıyor sanki Ne yapmam gerekir?

Mide ve bağırsaklarda sorun olduğu anlaşılıyor Ancak altta yatan durum çok önemli olmayabilir Erken doğum nedeni ile bağırsakların mideye baskı yapması gibi bir açıklamayı ilk kez duyuyorum Açıklama anlamlı ve geçerli değil Kabızlık sorununuz çözülür ise rahatlayacağınızı düşünüyorum Bu nedenle yakınmalarınız için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız

Bulantı - kusma

Midemde sürekli bulantı var ve kusuyorum Tokluk hissi ve sürekli hazımsızlık, geğirme var İştahsızlık ve kilo kaybım var 5 aydır tedaviler cevap vermedi Bağırsak su toplar mı? Toplarsa eğer bu problem neye yol açar ve tedavisi nedir?

Bağırsak su toplamaz Öyle bir hastalığımız yok Ancak midede sürekli bulantı ve sonrasında kusma, zayıflama, iştahsızlık önemli belirtilerdir Öncelikle midenizde sorun olabilir Bu nedenle mutlaka bir Gastroenterologa başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız Endoskopinizi bir Gastroenterolog'un yapmasına özen göstermelisiniz Geçmiş olsun

Reflü ve özofajit

050406 tarihinde endoskopiye girdim Tanı olarak hiatal herni+özefajitis(gradeII) bulundu Bunlar ne anlama geliyor? Doktorun anlattıklarından dolayı panik içindeyim Nasıl bir tedavi uygulanır korkulması gereken bir durum var mı?

Yemek borusunun altında bulunan kapak açık kalır ise midenin asidik sıvısı yukarıya yemek borusuna (özofagusa) kaçar (ki buna reflü diyoruz) ve yemek borusunda yaralara yol açabilir (özofajit) Düzenli tedavi ile bu yaralar kapanır Sorun olmaz Asıl sorun ilerde tedavinin nasıl sürdürüleceğidir İki ay düzenli takip edilmeniz gereklidir Sonrasında yeni bir endoskopi yapılmalı ve devam tedavisi planlanmalıdır Lütfen bir Gastroenterologa başvurunuz ve endoskopilerinizi de bir Gastroenterologun yapmasına özen gösteriniz Geçmiş olsun

Spastik kolon

Öncelikle bilgilerinize teşekkürler Sorum, bilgilerinize dayanarak, spastikkolon şikayetlerinin bende bulunması Bu yüzden birçok doktora gitmeme rağmen, kolonoskopi ve endoskopi yaptırmama rağmen bir sonuca ulaşamadım Onlar da kolon üzerinde durdular Bazı ilaçlar kullandım ama pek fayda görmedim Beni en çok sağ üst karın boşluğundaki ağrılarım rahatsız ediyor 9 senedir bu şikayetle yaşayıp, bu rahatsızlığıma çare olmayışı benim hayatımı çok etkiliyor 33 yaşında, evli, 2 çocuk annesiyim Bu rahatsızlığım çocuklarımı da etkiliyor Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Eski deyimi ile spastik kolon, kişilerin yaşam kalitesini bozan bir durum Kolonoskopi ve endoskopiye rağmen bir sonuca ulaşamadım diyorsunuz ki zaten bu tetkiklerden bir sonuç beklenmez Yani normal çıkması doğaldır Birçok hekime gittiğinize göre bu konuda yapılabileceklerin çoğu mutlaka size uygulanmıştır Yine de belki de eksik kalan bazı yaklaşımlar olabilir Hem bunun için hem de yeni çıkan bazı tedavi yöntemleri ile ilgili olarak bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olabilir

Annemin iki haftadır burnundan kan geliyor 49 yaşında Sebepleri ne olabilir?

Burun kanamasının nedenleri lokal yani buruna ait olabilir Basit bir damar çatlaması bile buna yol açabilir Veya yüksek tansiyon, kan hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları gibi durumlarda da burun kanayabilir Bu nedenle bir İç hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız

Midem devamlı şiş Az da yesem aynı çok da yesem… Bu şikayetim 3 aydan beri devam ediyor, dik oturamıyorum Devamlı midemde bir sıkıntı, şişkinlik… Göğsümün altından başlıyor

Yakınmalarınız mide veya kalınbağırsak ile ilgili olabilir Bu nedenle yakınmalarınızın ayrıntılı biçimde sorgulanması gerekir Ondan sonra o organa yönelik tetkikler yapılmalıdır Bana kalırsa kalınbağırsak filmi ve mide için endoskopi yaptırmanız uygun olur Lütfen yakınmalarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanına anlatın ve endsokopinizin de bir Gastroenterolog tarafından yapılmasına özen gösterin Sağlıklı günler diliyorum

Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı

Gastroenterohepatolog

Net Endoskopi

0 212 210 48 48

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com