Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anüs, barsak, hastaliklari, kalin, kolon, rektum

Kalin Barsak (Kolon) -Rektum Ve Anüs Hastaliklari

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kalin Barsak (Kolon) -Rektum Ve Anüs Hastaliklari

KALIN BARSAK (KOLON) -REKTUM VE ANÜS HASTALIKLARI

KALIN BARSAK (KOLON) - REKTUM VE ANüS HASTALIKLARI

>> Genel Bilgiler

>> Kolon Kanseri

>> Polipler

>> Kolostomi - İleostomi

>> Kolonoskopi

>> Kabızlık

>> Divertiküler Hastalık

>> Crohn Hastalığı

>> Rektal Prolapsus

>> Kıl Kisti

>> ülseratif Kolit

>> Anal Fistül - Fissür

>> Anal Kaşıntı

>> Gaz ve Gaita Kaçırmak

KALIN BARSAK (KOLON) -REKTUM VE ANüS HASTALIKLARI Bölümü Prof Dr Adil BAYKAN tarafından hazırlanmıştır Kendisi ile ilgili bilgilere Doktorlar bölümünden ulaşabilirsiniz

KALIN BARSAK (KOLON) -REKTUM VE ANüS HASTALIKLARI
Kalın Barsak (Kolon), Rektum ve Anüs (Makat) sindirim sistemimizin İnce Barsaklardan sonra gelen kısımlarıdır Kalınbarsak ortalama 1,5 m uzunluğundadır Karın içerisinde ters dönmüş U harfi şeklinde karnın sağ alt tarafından kör barsak (çekum ) ile başlar ve yukarı doğru çıkar (çıkan kolon ) karaciğer altından keskin bir dönüşle karnı yatay olarak (transvers kolon) geçer Sol üst köşede yerleşen dalağın altına geldiğinde yine keskin bir dönüş yaparak sol taraftan aşağıya doğru yönelir (inen kolon ) İnenkolon, sigmoid kolon denilen kolonun son kısmı ile Rektumla birleşir Rektum, Kalın barsağın genişlemesi sonucu oluşan ortalama 15 cm uzunluğunda olup sindirim sistemimizin son kısmıdır Anüsle dışarı açılır
Kolon ve Rektum hastalıkları, hafif şiddette rahatsızlıklardan, hayatı tehdit edici durumlara kadar ilerleyen rahatsızlıklara neden olabilir Bu hastalıklarda erken teşhis ve tedavi çoğu kez hayat kurtarıcı olabilmektedir Ne var ki hastaların çoğu bilgi eksikliği, ihmal, utanma gibi nedenlerden dolayı hekime geç başvurmaktadır
KOLO-REKTAL HASTALIKLARIN GENEL BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Anüsden ( Makattan ) KAN gelmesi ( taze-kırmızı veya durmuş-siyah kan şeklinde olabilir ), Büyük abdest yapmada (defekasyon) değişiklik olması ( gaitanın incelmesi ), düzensiz şekilde kabızlık- ishal olunması, defekasyon ( büyük abdest yapma ) yaptıkdan sonra tam rahatlamama ve tekrar tekrar defekasyon yapmak isteği, defekasyon sırasında ağrı olması, anüs bölgesinde şişlikler ve yaralar olması, karında zaman zaman izah edilemeyen ağrıların olması, kabızlık, zayıflama, kansızlık ( anemi ) olması gibi belirtilerde mutlaka hekime başvurulmalıdır
TEŞHİSDE HANGİ YöNTEMLER KULLANILIR ?
Fiziki muayene: Hastanın genel olarak yapılan muayenesi

Rektal Tuşe: Anüs ve Rektumun eldiven giyilip vazelin sürüldükten sonra parmakla yapılan muayenesi Bu yöntemle bu bölgenin birçok hastalığı saptanır

Endoskopik muayene; Değişik uzunluktaki optik aletlerle anüsten girilerek yapılan muayenelerdir Bunlar; Anoskopi, Rektoskopi, sigmoidoskopi, KOLONOSKOPİ dir İşlem öncesinde barsakların temiz olması için bir gün önceden hastaya barsak boşaltıcı ilaçlar verilebilirBu yöntemlerle tüm anüs, rektum ve kolonlar gözle incelenebilir, lezyonun (hastalığın) izlenmesi için fotoğrafı çekilebilir , biyopsi yapılabilir ve gerekirse lezyon üzerinde tedavi edici girişimler yapılabilir

Röntgen Tetkikleri; çift kontrast kolon grafisi; Anüs yoluyla radyoopak ilacın lavman şeklinde verilmesi ile yapılır Barsak geçiş süresi tetkiki; Kabızlıkta uygulanır Radyoopak maddeler yutturularak vücudu terkediş süreleri ne göre karar verilir Defekografi Defekasyon zorluklarında yapılan tetkikdir Tomografi, MR, Endorektal Ultrasonografi ve Karın US gibi yöntemlerde kullanılır

çift Kontrast Kolon Grafisi
Anorektal Fizyolojik çalışmalar; Bölgenin işleyişi ile ilgili olarak EMG ve Manometrik çalışmalar da yapılabilir

Laboratuar çalışmaları; Hastalara gaitada gizli kan, parazit tetkikleri, genel kan testleri, tümör belirleyici testler gibi tetkikler de lüzumuna göre yapılır
KOLON-REKTUM ve ANüS HASTALIKLARI NELERDİR ?
KANSERLER, POLİPLER, üLSERATİF KOLİT, CROHN, DİVERTİKüL, KONSTİPASYON (KABIZLIK), REKTAL PROLAPSUS, PİLONİDAL SİNUS (KIL KİSTİ), FEKAL İNKONTİNANS ( GAZ-GAİTA TUTAMAMAK), ANAL ABSE, FİSTüL, HEMOROİD, FİSSüR, PRURİTİS ANİ ( ANAL KAŞINTI) ve buna benzer hastalıklardır
Bu sayfa içeriği Prof Dr Adil BAYKAN tarafından hazırlanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com