Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
düşmeyin, tuzaklarına, yaşamın

Yaşamın Tuzaklarına Düşmeyin!

Eski 07-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yaşamın Tuzaklarına Düşmeyin!

Çocukluk ve gençlik döneminde yaşanan travmaların ya da başka türlü ifade edecek olursak;
fiziksel, duygusal ya da cinsel istismarların yetişkin yaşamına uzanan etkileri mevcuttur

Yaşanan travma kişinin fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü tehdit eden olaylardır Örnek verecek olursak; bir köpeğin ısırması, kaza, fiziksel şiddet, sevdiğimiz bir kişinin ölümü, terk, ihmal, onaylanmama ve dışlanmayı sayabiliriz

Araştırmalar travmatik yaşantıların bir kısmının bir süre sonra olumsuz etkilerinin ortadan kalktığını, yani zihnin kendi kendini tamir ettiğini, ancak azımsanmayacak bir kısmının ise kişinin yaşamında belirgin bir güçlüğe neden olduğunu gösteriyorYaşadığımız pek çok sorunun travmayla yakın ilgisi olduğunu söyleyebiliriz

Şikayetler
• Kimse beni sevmiyor
• Zayıfım / şişmanım / kısayım vs
• Yetersizim
• Hiçbir işi doğru yapamıyorum
• Yanlış yapmaktan çok korkuyorum
• Herşey düzenli olsun istiyorum
• İstediğimi alamazsam deliye dönüyorum
• Çabuk pes ediyorum
• Sonunda hep yalnız kalıyorum
• Yakınlarımı kaybedeceğim diye kendimi kahrediyorum
• Kimseye güvenemiyorum
• İnsanları durmadan kırıyorum
• İnsanlar durmadan beni kırıyor
• Kimse beni anlamıyor
• Her şey yabancı gibi
• Sanki boşluktayım
• Eleştirilmeye gelemiyorum
• Çok eleştiriyorum
• Gidip gidip aynı yere tosluyorum

Literatürde bunlara “Hayatın Tuzakları” deniyor
Böyle bir tuzağa yakalanıp yakalanmadığınızı üç kritere bakarak anlayabilirsiniz

Hayat Tuzakları:

• Yaşam boyu varlıklarını sürdürürler
• Zarar verirler
• Rahatsız da olsak varlıklarını sürdürürler

Yinede bütün olumsuzluklara rağmen yaşamak güzel bir duygu içinizdeki yaşama sevincini hiçbir zaman kaybetmeyin Kendinize acımayı bırakın ve hayata dört kolla sarılın , yaşıyoruz ve güçlüyüz
Kendiniz olun kimseyi takmayın hiçbir şey yaşamaktan daha önemli değildir

*

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com