Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
halk, hikayeleri

Halk Hikayeleri...

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Halk Hikayeleri...

HİKAYE
Kaynağını gerçek yaşamdan alan,anlatıya sazın - ezginin eşlik ettiği,ses ve mimiklerin kullanıldığı uzun soluklu anlatım türüdürBoyutları açısından ikiye ayrılırlar:

1)Efsaneden, masaldan ya da gerçek yaşamdan alınmış,bir tek olay çevresinde geçen yapısı basit, kısa hikâyelerdirTürküleriyle birlikte en çok iki saatlik anlatma süresi vardır

2)Daha çok kalabalık kişileri,birbiri ardından gelen beklenmedik durumları ve bunun sonucu olarak da az çok çapraşıklaşan olayları birbirine ekleyerek anlatıya uzun bir süre sağlayan hikâyelerBu hikâyeler 1-7 gece devam edebilir

HİKAYE ÖRNEKLERİ
Aslan, Kurt ve Tilki
Vaktiyle,bir aslan,bir kurt ve bir tilki arkadaş olmuşlarKarınları acıktığından ava çıkmışlarAv sonunda bir öküz,bir koyun bir de tavşan yakalamışlar Avlarını bir araya getirdikten sonra aslan kurda dönerek:

-Şu taksimatı yapta paylarımızı alalım demiş

Kurt:
-Öküz zaten sizinKoyun benim,tavşan da tilkinin demişAslan buna çok kızmış,kurda bir pençe vurduğu gibi onu uçuruma yuvarlamışBu sefer tilkiye dönerek:

-Şu taksimatı bir de sen yapta görelim demişKurnaz tilki hemen yanıtını yapıştırmış:

-Öküz sizin akşam yemeğiniz, koyun öğle yemeğiniz,tavşan da sabah kahvaltınızAslan, kıs kıs gülmüş,tilkiye sen bu fikri nerde öğrendin? demiş

Tilki:
- Uçuruma giden arkadaştan yanıtını vermiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com