Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asuman, ile, zeycan

Asuman İle Zeycan

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Asuman İle Zeycan

Erzincan'da Kaleli Bey'le kethüdası Derviş Ahmed'in çocukları olmaz Bey'in bu durumdan yakınması üzerine kethüda öbürünün oğluna versin" diyerek ortadan kaybolurİkisi de denileni yapar Beyin bir kızı kıza Zeycan adını verir

Bir rastlantı sonucu annesinden durumu beye bildirir Bey öfkelenerek kethüdayı ve oğlunu konaktan kovarAsuman babasını göndererek Zeycan'ı istetir Bey önce kabul eder ancak karısı razı olmaz Bunun üzerine olumsuz yanıt verirler Bir gece iki genç düşlerinde ak sakallı bir derviş görür onun elinden "Aşık Badesi" içerler Her ikisi de şiir söylemeye başlar Bu düş üzerine duygularını birbirlerine şöyle anlatırlar

Asuman: İstemem tabibi peymane buldum

Çaresiz dertlere düştüm ne dersin?

Hakkın himmetiyle ummane daldım

Bahar seli gibi çoştum ne dersin?

Zeycan: Dün gece seyrimde oldum divane

Varlığım kırkların yoludur yolu

Eli bağlı durdum Ande "divan"ına

Sundular bir kadeh doludur dolu

Tüm çabalarına karşın sevdiğine kavuşamayan Asuman vedalaşır Zeycan'da anmalık olarak yüzüğünü ona verir

Kaleli Bey kızını da alıp yaylaya çıkmıştır Asuman'ın yolu buraya düşer Tanınmamak için bir çobanla giysilerini değiştirir Bey onun kızıyla aşıklık sınavına girmesini ister Asuman bir kocakarıdan Asumanı yoketmesini *ister Kadın Asumanı bahçesindeki kuyuya atar Burada söylediği şiirlerle yardım dileyen derviş Asuman’ı derviş kurtarır

Asuman Derviş'e aşık olarak konağa giren Asuman’dan yardım ister Asuman başından geçenleri valiye anlatır Vali Timurpençeden Kaleli beyi öldürmesini ister Asuman buna engel olur Dervişin atının bastığı taprağı babasına götürünce kethüdanın gözleri açılır Beyle anlaşmazlıklarını unutarak tekrar kardeş olurlar

Asuman ile Zeycan ise yedi gün yedi gece süren bir düğünle evlenir ve yaşamlarının sonuna kadar mutlu yaşarlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com