Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
altınımı, boynuma, dizerim, hikayesi, türküsü

Altınımı Ben Boynuma Dizerim / Türküsü Ve Hikayesi

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Altınımı Ben Boynuma Dizerim / Türküsü Ve Hikayesi

Vaktiyle Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin Hamzahacılı köyünde birbirini deli gibi seven iki genç vardır Bunlar birbirlerini ta ufak yaşta sevmişler hem de ölesiye sevmişler

Genç delikanlı Emirdağ'da ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra o zamanlar beldesinde lise bulunmadığı için tahsilini yapabilmek amacıyla Afyonkarahisar'a gider

Kız ise bu ayrılığa göğüs gerememiş olacak ki yüreğinin derinliklerinden gelen bu sevgi sesini türkülere döker Kızın söylediği bu türkülerEmirdağ'da dillere destan olmuştur

Hamzahacılı köyü diğer köylere giden yolun üzerinde olduğu için kız bir gün suya giderken yolda başka bir delikanlı kızı görür ve beğenir Babasından istetir Başlık parasını da vererek kızı bu delikanlıya nişanlarlar

Kız durumu Afyonkarahisar'da tahsilini yapmakta olan sevgilisine bildirir Postada gecikme olduğu için mektup geç ulaşır Oğlan mektubu alınca "sınav sonunda giderim" düşüncesiyle kızın yanına hemen ulaşamaz Kız sevgilisinden de hiçbir haber alamaz ve içindeki duyguları türkü haline dönüştürür

Kız oğlandan haber alamayınca ne yapacağını şaşırmıştır Bir taraftan da düğün hazırlıkları başlamış; kız ise kendini için için yemektedir

Morali iyiden iyiye bozulan kız düğün gecesi her şeyi göze almıştır Sırrını söylemek derdini açmak amacıyla ahretliği (kardeşliği) olan Dudu'nun yanına gider Dudu'nun yanında babasının olduğunu görünce derdini açamaz helallaşamaz Üzgün ve bitkin bir halde evlerine döner

Kız kendini asmak için evlerinin ahırında hazırladığı urganı yağlarken bir yandan da kendisine yaktığı ağıtı okumaya devam eder Gençliğinin baharında muradına eremeden kendi isteği ile bu dünyadan göç eder

Altınımı ben boynuma dizerim
Ağlaya ağlaya mektup yazarım destan yazarım
Zorunan veriyor şu zalim babam
Ölümünen olsa yine bozarım bende bozarım

Aldım helkeleri giderim suya
Aman zalim baba ben varmam ona
Üç gün evvel söyledim ben anama
Dördüncüsü günü yanarsın bana ağlarsın bana

Yer altında karamıklar dal verir
Elin oğlu yastık diye kol verir aman kol verir
Kız oğlana el değmemiş gül verir
El demiş güllerle taze bal mı olur
Gonca gül mü olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com