Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eftduygusal, teknikleri, özgürlük

Eft;Duygusal Özgürlük Teknikleri...

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eft;Duygusal Özgürlük Teknikleri...

EFT, Stanford’lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını “Duygusal Özgürlük Teknikleri “ anlamına gelen “Emotional Freedom Technique” in baş harflerinden alır Aslında enerji teknikleri pek de yeni bir konu sayılmaz: Çinliler 5000 yıldır enerji sistemini, meridyenleri ve bunun sağlık üzerine etkisini zaten biliyor ve başarıyla kullanıyorlar… Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi

EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile kinesyoloji ilminin çok başarılı bir sentezi

EFT’nin, anksiyete, korkular, fobiler, travmalar, yas, kızgınlık, suçluluk gibi duygusal bozukluklardan, performans geliştirme(iş dünyası, kariyer, satış, spor…) ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı var

Nasıl uygulanır?

EFT yüzde ve bedendeki belli noktalara parmak uçları ile vurulmak suretiyle yapılır ve :

· Öğrenmesi çok kolaydır

· Kendi kendine uygulanabilir

· Her yaştaki birey öğrenebilir ve uygulayabilir (çocuklar bile)

Bir teknik nasıl oluyor da bu kadar çok alana uygulanabiliyor?

Çünkü: “İster duygusal ister fiziksel olsun birçok rahatsızlığın altında enerji sistemindeki tıkanıklıklar yatar

EFT ile yapılan ise bu tıkanıkılıkların (blokajlar) ortadan kaldırılmasıdır

Öğrenmesi çok kolay olan ve uygulaması da sadece birkaç dakika süren bu teknik bireyin profesyonel ve kişisel gelişiminde gerçek bir devrim yaratıyor

Tarihçe

1980 yılında Amerikalı bir klinik psikolog olan Roger Callahan çok yoğun su fobisi olan bir hasta ile ilgilenmektedir Hasta su korkusu yüzünden şiddetli baş ağrıları çekmekte, sık sık korkunç kabuslar görmektedirYıllardır terapi görüyor olmasına rağmen pek bir aşama kaydedilememiştirCallahan da hastayı diğer terapistler gibi 1,5 yıl boyunca klasik yollarla tedavi etmeye çalışırFakat o da pek bir aşama kaydedemez

O sıralarda bedendeki enerji sistemi üzerine çalışmakta olan Callahan, hastası midesindeki ağrıdan bahsettiği sırada tamamen içgüdüsel olarak, mide meridyenin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla birkaç kez vurur

Bunun üzerine, hasta Callahan’ın şaşkın bakışları altında, büyük bir heyecanla su fobisinin kalmadığını söyleyerek en yakındaki yüzme havuzuna koşar ve yüzüne su serper Ne baş ağrısı kalmıştır, ne kabuslar ne de su korkusu

Callahan çok etkilenir bu durumdan ve yapıtğı araştırmalar sonucunda başka etkili noktaları da keşfederek yeni bir enerji tekniği geliştirir ve bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) adını verir

Stanford’lu bir mühendis olan Gary Craig de başlangıçta birçok insan gibi olanlara inanmakta güçlük çeker ama alınan sonuçlar ortadadır ve çok çarpıcıdır

Bu konu üzerinde çalışırken TFT’de bazı eksiklikler farkeden Craig, mühendis olmanın getirdiği analtik bakışla TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak daha rafine hale getirir Böylece hem herkes tarafından daha kolay uygulanabilmekte hem de daha kısa sürede sonuç alınmaktadır Graig TFT’nin bu modifiye edilmiş versiyonuna EFT yani “Emotional Freedom Technique” adını vererek öğretmeye başlar

Nerelerde Kullanılır?

Fiziksel rahatsızlıklar:

· Migren

· Fibromiyalji

· Sırt ağrıları

· Boyun ağrılarıve dahası

Olumsuz alışkanlıklar:

· Kilo problemleri

· Yiyecek zaafiyetleri

· Sigara alışkanlığı

· Tırnak yeme… Ve dahası

Duygusal rahatsızlıklar :

· Stres, evham, takıntılar

· Değersizlik duygusu

· Keder

· Kaza sonrası travması

· Uykusuzluk… Ve dahası

İlişkiler :

· Eleştirilerden aşırı etkilenme

· Utangaçlık ve kendini ifade edememe

· Öfke ve kızgınlık

· Çekingenlik

Eğitim:

· Sınav stresi ve korkusu

· Öğrenmeye ya da okula yönelik olumsuz duygular

· Hiperaktivite

· Konsantrasyon ve motivasyon sorunları

Fobiler:

· Hayvan fobileri (Yılan,fare, köpek vb…)

· Yükseklik, uçuş korkusu

· Toplum önünde konuşma korkusu

· Agorafobi …vb…

İş dünyası :

· Stres

· Başarısızlık korkusu

· Motivasyon ve konsantrasyon sorunları …

· Çekingenlik, düşük özgüven

· Yöneticilerle ya da iş arkadaşlarıyla geçinememe

Sanat

· Yazma blokajı

· Yaratma blokajı

· Çalınan müzik enstrümanında performans düşüklüğü

Uygulamalar

EFT uygulamaları bireysel seanslar, spesifik konulu grup uygulamaları (para kazanma, kilo, ilişkiler gibi…) ya da genel EFT eğitimi şeklinde yapılmaktadır

Neden kilo veremiyorsunuz ?

Aşağıdakiler size tanıdık geliyor mu?

* Benim metabolizmam yavaş

* Ailemdeki herkes kilolu, ben de öyle: bu aileden gelen bir şey

* Kilo versem de nasıl olsa bir süre sonra yeniden alıyorum Bıktım kilo vermeye çalışmaktan artık

* Ne yesem yarıyor

* Ben böyleyim Ne yapsam da kilo veremem

* Sadece yemek yediğimde mutlu oluyorum

* Hayatımdaki tek keyif veren şey yemek yemek O da olmazsa ne olacak?

* Vücudum güzel olursa eşim beni kıskanır ve ilişkim zarar görür

* Stresim çok fazla Başka türlü üstesinden gelemiyorum

* Aniden bazen gecenin bir yarısı bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyorumNedenini de bilmiyorum

* Bir türlü doymuyorum Sabah kahvaltısında öğlen yemeğini, öğle yemeğini yerken akşam yemeğinde ne yiyeceğimi düşünüyorum Bunun önüne geçemiyorum

Yoksa kendinizi yiyeceklerle mi uyuşturuyorsunuz?

Bazı insanlar yiyeceği, alkol ya da uyuşturucu maddeleri kullananlarla aynı nedenle kullanır Duyguları bastırmak ya da uyuşturmak için

Kendinize sorun:

* En son istediğiniz kiloya indiğinizde hayatınızda ne oldu da yeniden aşırı yemeye ve kilo almaya başladınız?

* Günün daha çok hangi saatlerinde atıştırıyorsunuz?

* Aniden bişeyler yeme ihtiyacı bastırdığı sırada ne hissediyorsunuz? Bir başka deyişle daha çok hangi duyguya kapıldığınızda yiyeceklere yöneliyorsunuz?

* Yalnızlık

* Öfke ve kızgınlık

* Gelecek kaygısı

* Stres

* Can sıkıntısı

* Başka ne yapacağını bilememe vb……

Kendinize bir de şunları sorun:

Ben bedenimi mi besliyorum yoksa duygularımı mı?

Ben şu anda hangi duygumu besliyorum?

Diyetler neden işe yaramıyor?

Diyetler işe yaramıyor çünkü siz eğer yemek yemeyi belli bir duygunuzu yatıştırmak ya da bastırmak için kullanıyorsanız bu duygunuzu çözmeden yemek yemeyi bırakırsanız bir ihtiyacınızı tatmin etmemiş olursunuz Bu da sizde daha fena bir huzursuzluk ve tatminsizlik yaratır Uzun süre de bu huzursuzlukla yaşayamayacağınız için en nihayetinde yine yiyeceklere saldırırken bulursunuz kendinizi

Eğer kaygı, stres, can sıkıntısı, gelecek kaygısı gibi baş edemediğiniz bazı duygularınızı yatıştırmak için çikolata, şeker, börek vb gibi yiyeceklere saldırıyorsanız dünyanın hiçbir diyeti sorununuzu kalıcı olarak çözemez

Belki bu diyetlerle kilo verirsiniz ama bir süre sonra yeniden alırsınız

Ya da bir süre diyeti başarılı bir şekilde uygularsınız ama sonra bir olay olur ve yine kendinizi sabote edersiniz Oysa hedef geçici olarak kilo vermek değil sağlıklı bir beslenme alışkanlığının edinilmesi ve sürdürülmesi olmalı

İşin en kötü tarafı da defalarca böyle kilo alıp verdikten sonra bu durumun sizde “ben diyet yapmayı başaramıyorum” ya da “”nasıl olsa versem de alıyorum” gibi birtakım kısıtlayıcı inançların oluşmasına sebep olması

Daha da kötüsü kilo vermeyi isteyip de bir türlü verememe zamanla özgüven sorununa da yol açar

Oysa siz kapıyı yanlış anahtarla açmaya çalışmışsınızdır Doğru anahtarı bulduğunuzda sorun çözülecektir

Öncelikle sizin teselliyi yemeklerde aramanıza yol açan derindeki sorununuzu çözmeniz gerekir

EFT neden farklı ?

EFT ile ve üzerinde çalışılır Bazı rejimlere sıkı sıkıya uyup kendinizi strese sokmanıza gerek kalmaz

EFT ile öncelikle en başta kilo almaya yol açan ya da kilo vermeye engel olan bilinçaltı faktörler, yeme ihtiyacını tetikleyen duygular gün ışığını çıkarılır bunların üzerinde çalışılarak temizlenir

Çünkü aslında sorun kilo değildir Kilo semptomdur: daha derinlerde yatan bir sorunun dışarıdan görünen belirtisi

Sorunun kaynağını kökünden çözmek, kişinin iç dünyasındaki çelişkileri de ortadan kaldırdığı için rahatlama ve iç huzurunu da beraberinde getirir Yani bir taşla iki kuş vurulmuş olur: Hem kilo verilir hem de bu vesileyle kilo almaya yol açan sorun (yani asıl sorun) çözülür

Bazı insanlar da kilo verseler bile vücutlarından nefret ederler Bu tip insanlarda da önce beden imajı üzerinde çalışmak gerekir EFT ile bedenle ilişkilendirilmiş negatif duygu yükü ortadan kaldırılarak pozitif bir beden imajı geliştirilir

Siz de kilo probleminden şikayetçiyseniz, yaşadığınız bu kısır döngüden sıkıldıysanız ve alternatif bir yöntem arıyorsanız EFT aradığınız yanıt olabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com