Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kaliteli, kişilik, olur

Kaliteli Kişilik Nasıl Olur

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Son zamanlarda kaliteli kişiliğin nasıl olması gerektiğini düşünmeye başladım Düşüncelerimi kaleme alırken amacım, kaliteli kişiliğe sahip olmayanları yargılamak değil, tarafsız gözlem yeteneğini kullanıp kişilik üzerinde ince ayarlar yapabilmeyi sağlamaktı
Yaşadığımız ortamda etrafımızı tuhaf bir ucuzluk ve anlaşılması güç bir emeksizlik kaplamış durumda Hazıra konmak daha kolay gibi görünebilir fakat kolay elde edilenlerin kolay kaybedileceğini de bilmek gerek
Hiçbir çaba harcamadan başkalarının elde ettiği başarıları kendine mal edenleri, bazılarının yaptığı gibi üstüne başına hayran oldukları ve toplumda farklılığıyla ayırt edilebilen insanların yanında yer almaya çalışıp, “Biraz da bana kalite bulaşsın’’ anlayışına sahip olanları hiç tasvip edemedim
Önemli olduklarını düşündükleri insanların yanında menfaatleri doğrultusunda yer almaya çalışan zavallıları, önemli kişiliklerin yanında bulunmakla önemli olunmayacağını bilmeyenleri hiç anlayamadım Giyimine bakıp herhangi bir X markası diye düşünüp ceketin içinde ismi duyulmamış bir marka yazdığını gördüğünde yüzleri allak bullak olanları hiç kalite sınıfına koyamadım
İnsanların kişiliği aileden ve yaşadığı çevreden etkilenerek zamanla şekil almaya başlıyor Bu şekil kimi zaman düzgün olmuyor, bunu düzgün bir hale getirebilmek kişinin kendi elinde
Düzgün kişilik; insan olmanın temel özelliklerini algılayıp bunu uygulayabilmekte yatıyor Kaliteli kişilik ise düzgün kişilikle doğru orantılı olarak artar ya da azalır
Kaliteli kişiliğe sahip olan insan; dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın insana insan olduğu için değer verir, karşısındakini değerlendirmeye alırken kişiliğini ön planda tutar İç dünyası boş olan insanların giyindikleri markaları da boş görebilecek kadar gerçekçi bakış açısına sahip olur
Eğitimin ve okuyabilmenin önemini kavrayan, bilinmeyenlerin bilenlerin yanında sadece görsel olarak bulunarak değil de okuyup, araştırarak öğrenilmesi gerektiğinin farkında olur
Etrafında kendi kalitelerinden faydalanmaya çalışan insanların boş çabalarını, kendi dolu beyinleriyle bir fayda sağlamayacağını çok iyi bilir Mütevazi yaklaşımın ağır bastığı asil bir davranış biçimi sergiler
Kaliteli insan denge kurmayı çok iyi bilen ve manevrasını acıtmadan belirleyebilen insandır
İşin aslı eğitimle, hoşgörüyle, akılla, mantıkla ve bilimle donatılmış insanın, kalite sınıflandırmasına sokulmaya zaten ihtiyacı yoktur
Önemli olan, kişinin kendindeki eksikleri, hataları fark edip ani fren yaparak eksik olduğu noktaları tamamlaması, hatalarını düzeltmeye çalışmasıdır Ancak bu şekilde doğru olanı yapma yönünden sapmalar yaşanmaz
Yaratılış amaçlarına uygun davranıştan yoksun olmadan yaşamınıza kalite çerçevesinde sağlıklı ve huzurlu devam etmeniz dileği ile…

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-16-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İnsanların kişiliği aileden ve yaşadığı çevreden etkilenerek zamanla şekil almaya başlıyor Bu şekil kimi zaman düzgün olmuyor, bunu düzgün bir hale getirebilmek kişinin kendi elinde
Düzgün kişilik; insan olmanın temel özelliklerini algılayıp bunu uygulayabilmekte yatıyor Kaliteli kişilik ise düzgün kişilikle doğru orantılı olarak artar ya da azalır
Kaliteli kişiliğe sahip olan insan; dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın insana insan olduğu için değer verir, karşısındakini değerlendirmeye alırken kişiliğini ön planda tutar İç dünyası boş olan insanların giyindikleri markaları da boş görebilecek kadar gerçekçi bakış açısına sahip olur
Eğitimin ve okuyabilmenin önemini kavrayan, bilinmeyenlerin bilenlerin yanında sadece görsel olarak bulunarak değil de okuyup, araştırarak öğrenilmesi gerektiğinin farkında olur
Etrafında kendi kalitelerinden faydalanmaya çalışan insanların boş çabalarını, kendi dolu beyinleriyle bir fayda sağlamayacağını çok iyi bilir Mütevazi yaklaşımın ağır bastığı asil bir davranış biçimi sergiler

tesekkürler kardesin allah razi osun keseke bizde kaliteli egitim alabilseydik bizim egitim aldigimiz 80'li yillarda birakin egitim almayi okula gidemiyorduk can korkusunda

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com