Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yakutlar

Yakutlar

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yakutlar

Yakutlar (yakutça Sahalar), Rusya Federasyonu içindeki Saha Cumhuriyeti'nde yaşayan Türk halkı

Yakutça, Türk dilleri'nin kuzey öbeğine bağlı bir dildir Çoğunluğu Saha Cumhuriyeti'nde olmak üzere, bu dili yaklaşık 456000 kişi konuşur Sahaca, Magadan, Sahalin bölgelerinde, Taymir ve Evenk özerk bölgelerinde de konuşulur Yakutların dili, aynı zamanda kuzey Sibirya'nın küçük halklarının ticârî dilidir 1960 ve 70'lerde kültürel ve manevi bir canlanma Yakut dili ve edebiyatının yeniden doğmasını sağlamıştır

Saha Türkleri, 13 ve 14 yüzyıllarda Moğol kökenli Buryatların akınlarından sonra Sibirya'nın Baykal Gölü bölgesinden kuzeye göçen, ve Türkçe konuşan insanların torunlarıdır Bölgenin yerlisi olan daha küçük sayıdaki Moğol, Even(Lamut), Tunguz ve Eski Asya halkları da Yakutlarla kaynaşmıştır Bölgenin güney ve kuzeyi arasında kültürel farklılıklar bulunmasına rağmen, her iki grup da Doğu Ortodoks Kilisesi ile Şaman inançlarının bir bileşimini benimsemiştir Yakutların nüfusu 1926 ile 1959 arasında kolektivizasyonun ve Sovyet baskısının sonucunda hızla düşmüştür Bugün Rusya Federasyonu topraklarının beşte birini oluşturan Yakutiye’nin toplam nüfusu 929280’dir(2002); Yakutların bu nüfus içindeki oranı % 46’dur (432290) ve cumhuriyetin nüfusunun çoğunluğunu oluştururlar

VİKİPEDİ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com