Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
attığı, fatihin, imza, istanbula, müthiş

Fatih'in İstanbul'a Attığı Müthiş İmza

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fatih'in İstanbul'a Attığı Müthiş İmza

Planları başta Fatih Sultan Mehmed olmak üzere Mimar Muslihiddin tarafından çizilen ve inşaatında Koca Sultan'ın bile taş taşıdığı Rumeli Hisarı'nın, altı bin işçinin geceli gündüzlü vecd ve iman havasının lezzeti ve heyecanı içinde çalışması sayesinde yüzotuziki gün gibi akıl almaz bir zamanda bitirildiğini;
Hisarın planına kuş bakışı nazar edildiği zaman, Arapça 'Muhammed" yazısı okunacak şekilde olduğunu;

Bu muazzam abidenin "Mim" harflerinin olduğu yerde kuleler, "Ha" ve"Dal" harflerinin olduğu yerde ise istihkamlar yer aldığını BİLİYOR MUYDUNUZ ??
RUMELİ HİSARI, Yenice Hisar ve Boğazkesen isimleriyle de anılmıştır Boğaz’ın en dar ve akıntılı yerinde Anadolu Hisarı’nın tam karşısında, Hermaion tepeliğinde, Bizans’a Karadeniz’den gelecek yardımları engellemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında yaptırılmıştır Nitekim ikazlara aldırmadan buradan geçen bir Venedik kalyonu batırılmıştır Hisar’ın yapımına 1452 yılı Mart ayının sonunda başlanmış ve 139 günde bitirilmiştir Yapımında 700-800 civarında usta ile 3-4 bin civarında işçi çalıştırılmıştır Evliya Çelebi’ye göre; Mimar Muslihiddin Ağa, üç kuleyi o şekilde inşa ettirdi ki; burçlar, Sultan II Mehmet’in imzasını taşıyor, vadiye Kuran harfleriyle ‘Muhammed’ ismi yazılıyordu Hisar, inşası bittikten sonra güçlü toplarla donatılmış ve müthiş bir ateş gücüne sahip olmuştur Dönemin tarihçisi Enveri, ‘Düsturname’ adlı manzumesinde bu durumu şöyle anlatır

“Nice kal’a-i incilayın bir hisar
Görmedi alem içinde rüzigar
Hüsrevani küp gibi çok toplar
Atılur göhlere andan küpler
Ne gemi kaçamaz andan kelebek
Kim ururlar topla geçse sinek”

-- (Facebook) --

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com