Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tuğra

Tuğra

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tuğra

Tuğra

Divan-ı Hümâyun'da hazırlanan belgelerde sıkça görülen tuğra , Oğuz Han'ın yazılı nişanından doğmuş olup Osmanlı sultanlarının simgesi, bir tür imzasıdır Kelime itibarıyla Oğuz Türkçesi'nde “hakanın imzası ve buyrultusu” anlamındaki “tuğrağ” sözcüğünden gelir
Osmanlılar tuğrayı Anadolu Selçukluları'ndan aldılar ve ilk defa Orhan Bey döneminde (1326-1361) kullandılar Önceleri ferman, berat, vakfiye gibi yazılı evrakın baş kısmına konan tuğranın kullanım alanı zamanla yaygınlaşmış; mühürler, paralar, pullar ve kitabeler üzerinde de kullanılmaya başlanmıştır
Tuğralarda devrin padişahının adından başka babasının adı da bulunurdu Orhan bin Osman , Murad bin Orhan gibi Tuğraların içeriği zamanla değişikliklere uğradı Çelebi Mehmet devrinde tuğraya “ han ” ünvanı, II Murat'tan sonra “ muzaffer daima ” deyimi eklendi II Mahmut, tuğrasına adaletli anlamına gelen “ adlî ” sıfatını koydurdu
1643 yılına kadar sefere çıkan vezirlerin de tuğra çekme (kullanma) yetkisi vardı Bu yetki, Kemankeş Mustafa Paşa'nın sadrazamlığı sırasında kaldırıldı
Türk el sanatları içinde önemli bir yere sahip olan ve kâğıdın yanısıra ipek ve deri üzerindeki uygulamalarıyla da güzel örnekler sunan tuğrayı şimdi daha yakından inceleyelim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com