Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adam, kedi, ölüm

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zülfü Livaneli

Gerçek bir şaheser! Teknik ve psikolojik olarak mükemmel! Öldürmek mi bağışlamak mı ikilemini en iyi veren roman
Yaşar Kemal
Arkadaşlarım bunun farkında değil ama ben bu bağlantıların üstünde ya da dışındayım Onlar gibi davranmaya, onlara benzemeye çalışıyorum, lakin içim farklı, işte romanı yazan zavallı arkadaşımın inemediği derinliklerden biri de bu O beni, politik geçmişi olan ve Kuzey sürgününe savrulmuş, sıradan insanlardan biri sanıyor Başımdan geçenleri, benden daha ilginç buluyor İçimdeki derin ve köklü karanlığın farkında değil Çünkü insanları konuşarak tanıyamazsınız Konuşmak, canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı Dil yalan söylüyor, olanları çarpıtıyor, insanlığın hiç bıkıp usanmadığı klişeleri tekrarlıyor Bu yüzden, insanları dinlemek onları anlamak için yeterli değil

12 Mart rüzgârlarının İstanbuldan Stockholme savurduğu bir mülteci
olan Sami Baran, yattığı hastanede Türkiyeden bir hastayla karşılaşır
Bu adam, başına gelenlerin sorumlusu olarak gördüğü eski bir bakandır
Ondan intikamını almak amacıyla Şili, Uruguay, İran gibi farklı
ülkelerden gelmiş mülteci arkadaşlarıyla birlikte bir plan yapar
Ancak, bu planı gerçekleştirmek o kadar kolay olmayacaktır: Sami Baran, anadilin yeri geldiğinde düşmanla da anlaşma aracı olabileceğini hesaba katmamıştır Ve bu, planın önündeki engellerden sadece biridir
Zülfü Livanelinin usta kaleminden, sürgün yaşamı ve öldürmek-bağışlamak ikilemi üzerine, okurları ve eleştirmenleri değişik kurgusu
ve beklenmedik final(ler)iyle de etkileyen, kusursuz bir roman

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com