Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulunması, çantasının, gereken, ilk, malzemeler, yardım, özelliği

İlk Yardım Çantasının Özelliği Ve Bulunması Gereken Malzemeler

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlk Yardım Çantasının Özelliği Ve Bulunması Gereken Malzemeler

İlk Yardım Çantasının Özelliği ve Bulunması Gereken Malzemeler

İlk yardım için, bir ilk yardım çantası bulunması çok yararlı olacaktır Çoğumuz evde, arabada vb bir ilk yardım çantası bulundurmak gerektiğini düşünmüşüzdür Ancak, genellikle bir ilk yardım çantasının ne işe yarayacağını, nerede tutulması gerektiğini ya da içinde ne bulunması gerektiğini bilmeyiz

Küçük çocukların erişmesini önleyecek iyi kapanan kilitli bir metal ya da plastik kutu işimize yarayabilir Kilitlerin anahtarlı olmaması tercih edilir, kullanacağımız zaman anahtarın nerede olduğunu hatırlamamız gerekecektir

İlk yardım çantası, direkt bir ısı kaynağından ve çocukların erişebileceği yerlerden uzak ne çok nemli ne de kuru bir yerde tutulmalıdır Mutfak ya da banyo bîr ilk yardım çantası bulundurmak için uygun ortamlar değildir

Evde yaşayanların ilk yardım çantasının nerede olduğunu bilmeleri gerekir Kullanılanları tekrar yerine koymalıyız ve düzenli aralıklarla kontrol ederek tüketilen ya da zamanı geçen ürünleri yenilemeliyiz (son kullanma tarihi)

İlk yardım çantasının içindekiler duruma göre değişiklik gösterebilir Ancak, genel olarak aşağıdakilerin bulunması yeterli olacaktır

-Steril gazlı bez (4–5 gazlı bez içeren bir kutu ya da çeşitli zarflar)
-Hidrofil pamuk
-Oksijenli su
-Alkol
-Renksiz (klorheksidin) ya da renkli (povidon iyot içeren) bir antiseptik
-Terdhan allerji yapmayan flaster
-Çeşitli boyutlarda yara bandı
-Değişik boyutlarda sargı bezi
-Bir kol askısı yapmak için sargı (1 m x 1 m gazlı bez)
-Ağrı kesiciler (parasetamol ya da asetil salisîlik asit), ağrıyı geçirirler ve ateşi düşürücüler
-Ufak darbelerde kullanmak için bir İltihap önleyici pomat
-Antiallerjikler bir krem, sokmalarda çok yararlıdır
-Ateş ölçmek için derece
-Tercihan uçları yuvarlak bir makas
-Küçük bir cımbız

Arabadaki ilk yardım çantası için aşağıdakiler eklenebilir:

-Bulantıya karşı hap
-Bîr kutu kağıt mendil
-Bir çift plastik eldiven
-Isı yalıtımlı bir örtü
-Bir fener

Ayrıca, şunları da bulundurmanız önerilir:
-Bir yangın söndürücü
-Tehlike işaretleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com