Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elbise, kumaşlarla, parça

Parça Kumaşlarla Elbise

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Parça Kumaşlarla Elbise

Mağazalardaki yüksek fiyatlar dikiş yapılan evlerin sayısını artırdı Emekli öğretmen Solmaz Hanım da lüks bir mağazada 60-70 milyon liraya gördüğü bir elbiseyi aynı kumaştan 7-8 milyona dikerek tasarruf sağlıyor
Kişisel zevkine ve bütçesine uygun kıyafetleri mağazalarda bulamayan ya da mağazalardaki fiyatların yüksekliğinden şikayet eden hanımlar, kumaş dükkanlarından ve pazarlardan ucuza aldıkları parça kumaşlarla kendi elbiselerini dikiyor Acil gıda ihtiyacı daha önemli olduğu için giyime ayırılan bütçe iyice kısılmış durumda; ama bazı hanımlar bu zorluğun da üstesinden geliyor Dikiş bilenler emektar makinelerinin başına geçiyor, hem kendi ailelerinin hem de konu komşunun taleplerini yerine getirmeye çalışıyorlar Dikiş bilmeyenler ise ya becerikli komşularına ya da terzilere diktiriyorlar elbiselerini Dikiş dikmeyi annesinden öğrenen ve kızına da öğreten emekli öğretmen Solmaz Hanım, kumaşlarını metre ve kilo hesabıyla hem mağazalardan hem de tezgahlardan alıyor Yıllardır alışveriş yaptığı mağazadan düğme, fermuar gibi ek malzemeleri de ücretsiz aldığı için kıyafetleri bir hayli ucuza mal ediyor Normal satış mağazasında metresi 15-20 milyon lira olan bir kumaşı parça kumaşçıdan 4-5 milyona aldığı için, lüks bir mağaza vitrininde 60-70 milyon liraya gördüğü bir elbiseyi aynı kumaştan 7-8 milyona hazırlayabiliyor Bu yolla kendine, kızına ve gelinine bir hayli geniş bir gardrop hazırlayan Solmaz Hanım, kumaş getiren arkadaşlarına da el emeğini karşılayacak kadar çok düşük ücretlerle elbise dikiyor
Öğretmenlik yaptığı dönemde de eşe dosta dikiş diken Solmaz Hanım, emekli olduktan sonra önce paniklediğini; ama kendini dikişe ve nakışa vererek ataletten kurtulduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Evde zaman öldürmüyorum Daha önce çalıştığım halde bana dikiş getiren ev hanımlarına şaşardım Emekli olduktan sonra önce panikledim ne iş yapacağım diye Günlerimi boş geçiremezdim Aktif olmalıyım diye düşündüm ve dikişe ve nakışa daha çok ağırlık verdim Bazen yeni model bakmak için çarşıları dolaşıyorum Beğendiğim bir elbiseyi aklımda tutuyorum Karışık bir şeyse defterime kabaca çizip evde uyguluyorum
Kıyafetini özel diktirmek isteyenlerin en çok uğradıkları yerler kumaş mağazalarının parça kumaş reyonları Ruloların sonunda kalmış iki üç metrelik kumaşlar raflarda yer işgal etmesin diye daha indirimli satılıyor Normalde bir metresi 15 milyon lira olan kumaş yarı fiyatına alınabiliyor Parça kumaşlarla terziler uğraşmıyor Dikiş bilen kadınlar bu yola başvuruyor Mağazaların yanında İstanbul’un büyük semt pazarlarında da parça kumaş satılan tezgahlar bulunuyor Özellikle Kadıköy Salı ve Fatih Çarşamba pazarları evinde elbise diken ya da terzide diktirmek isteyenlerin en çok rağbet ettikleri yerler Kumaşlar rengine, kalitesine, defosuna ve markasına göre alıcı buluyor Mevsimine göre 1 milyondan 6-7 milyona kadar çıkıyor çift en metre hesabı; ama metresi 3-4 milyona son derece kaliteli kumaşları bulmak da mümkün Astar, düğme, fermuar masraflarıyla birlikte son derece şık bir kıyafet düşük fiyatlara mal ediliyor Dışarıda diktirecekler için terzi parası da eklenince mağazadakinin yarı fiyatına aynı kıyafeti giyebilmek mümkün oluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com