Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adlar, çok, kadınlar

Kadınlar Neden Çok Ağlar

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kadınlar Neden Çok Ağlar

Kadınlar Neden Çok Ağlar
Kadınların Ağlama Sebpleri - Kadınlar Neden Ağlar - Kadınların Ağlamaları Hakkında

Bazen kendimi bir odaya kapatmak ve saatlerce orada kendi başıma hiç susmadan ağlamak istiyorum Bazen ağlamak o kadar geliyor ki içimden, içinde olduğum ortam müsait olmayınca sanki o gözyaşları içime akıyor ve beni daha da çok bunaltıyor Ağlamak bana çok iyi geliyor Ve eminim sadece bana değil size de çok iyi geliyor olmalı

Peki neden kadınlar ağlamalarıyla ünlüdür ? Neden biz erkeklere oranla daha fazla ağlarız ? Ağlamak rahatlatır mı ? Ağlamanın bize faydası var mı d? Neden bazıları çok sık ağlarken bazıları hiç ağlamaz ? Neden ağlamak istediğimiz bazı zamanlarda ağlayamayız ?

Ağlamanın bilimsel sebepleri ve gözyaşlarının esas nedeni :

Duygusal bir deneyimden sonra ağladığımızda, gözyaşlarımızda biriken ve stresin neden olduğu proteinler çok daha yoğundurlar Hatta William H Frey, Muriel Langseth gibi kabul görmüş araştırmacılar, 1985’te yayımlanan ‘’Ağlamak: Gözyaşlarının Gizemi –Crying: The Mystery of Tears’’ adlı kitaplarında gözyaşının önemi hakkında yazmışlardır

Başka bir deyişle vücudumuzun duygusal ya da fiziksel durumuna göre zehirli olabilecek hormonlardan kurtulması için ağlarız ve ağlama ihtiyacı duyarız Aşırı stres hormonları bağışıklık, kilo alma ve psikolojik moda etki eder Ağlamak ise sadece parasempatetik sinir sistemimizin, sempatetik sinir sisteminin acıya, kaçışa, kavgaya, krizlere hatta yoğun bir sevince verdiği tepkiyi yönetmesinin etkisini azaltmakta kullandığı metotlardan biridir

Yani iyi bir ağlama nöbetinin, iyi haberlerle rahatladığımızda, aşırı bir şekilde sevindiğimizde, yas tuttuğumuzda veya korkutucu bir olaydan sonraki hislerimiz için en iyi (ve yutması en kolay) ilaç olduğunu söyleyebiliriz

Tedbir olsun diye de söylemek gerek: Uzun süreli ve tekrarlanan ağlama hali, ciddi depresyon nedeniyle doktorun reçeteli olarak verdiği antidepresan ilaçların beyindeki kimyasal yapıyı değiştirmesiyle alakalı olabilir

Ama genel olarak; gelecek sefer ağlamak istediğinizde, kendinizi ağlamaya bırakın gitsin Unutmayın, ağlamak bir zayıflık göstergesi değildir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com