Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anne, babalar, neler, yapmalı

Anne Babalar Neler Yapmalı

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuklara Nasıl Davranmalıyız - Anne Ve Baba Olarak Çocuklara Nasıl Davranılmalı Ebeveyn Olarak Çocuklara Karşı Davranışlarımız

ANNE-BABALAR NE YAPABİLİR?

Bir anne-baba olarak çocuğunuzun ilk ve en önemli eğitimcisi sizsiniz Çocuğunuzun eğitimine hem evde hem okulda, bir çok yardımlarda bulunabilirsiniz
Evde ki faaliyetler; hem çocuk hem de aile için mümkün olduğunca zevk alınabilir işler olmalıdırKendinize ve çocuğunuza gücünden fazla yük yüklemeyinizGünlük rutin faaliyetlerin kolayca nasıl düzenlenebileceği konusunda öğretmenin tavsiyelerini alınız
Evde öğretim işine ağırlık vermek istiyorsanız, öğretmenden öğretmeyi düşündüğünüz konular hakkında ilave tavsiyeler isteyinizEvde çocukla yapmayı sevdiğiniz ve çocuğun evde yapmayı sevdiği işler hakkında öğretmenle konuşunuzİşler,ancak fırsat verilebildiği zaman öğrenilebilirler
Çocuğun resmi öğretmeni değil anne-babası olduğunuzu unutmayınızYardım için onu sevmenin, ona yardım etmenin günlük rutin işleri öğretmenin en iyi bir yol olduğunu sık sık hatırlayınız
Günlük rutin işler;
Özel ihtiyaçları olan çocuğun dünya hakkında daha çok bilgiye sahip olması için evde yaptığınız tüm işleri birer yardımcı olarak kullanabilirsinizMesela; sofrayı kurarken, yatağı yaparken veya bitkileri sularken yaptıklarını açıklayabilir ve onlar hakkında konuşabilirsiniz Evde, dışarıda görülen renkleri işaret ederek, çocuğun giydiklerini göstererek adlarını söyleyebilir ve onlar hakkında konuşabilirsiniz Çocuğa,tabaklara pastaları koyma, peçeteleri dağıtma, çamaşır sepetine çamaşırları koyma gibi ev hizmetleri verebilirsiniz İlk hatta ikinci seferinde bile verilen işlerin en iyi şekilde yapılmasını beklemeyiniz Çocuğunuzun gelişmesini sabırla, sevgiyle sağlayabilirsiniz
Çocuktan yapmasını istediğiniz iş üzerinde ısrarlı olunuz Eğer çocuktan, sabahleyin pijamalarını askıya asması yada katlaması yapabileceği bir iş ise, bunu her sabah yapmasını isteyiniz
Çocukların öğrenimlerine yardım için pahalı oyuncaklara ve malzemeye ihtiyaç yoktur Her evde bulunan tencere, tava, çorap, kaşık, çatal, seçmek koşuluyla gazete ve dergilerdeki resimlerin hepsi iyi öğretim aracıdırlarTencere tava ritim için enstrüman olarak kullanılabilir, cinslerine ve çıkardıkları seslere göre gruplandırılabilirler Çoraplar renklerine göre eşleştirilebilir, sayılıp katlanarak bir araya konulabilirler Resimler adlandırılabilir veya hikaye söylemek için bir araç olarak kullanılabilirler
Çocuklarınız diğer yaşıtlarına göre biraz daha fazla uyarıcı ve öğrenmede tekrara ihtiyaç duymaktadırlar Bunun için en iyi ve en basit yol, iş yaparken yaptığınız iş hakkında çocuğa açıklamalarda bulunmanız, onun söylediğini dinlemeniz, konuşması için çocuğu konuşmaya teşvik etmeniz ve cesaretlendirmeniz gerekmektedir Öğrenme yetersizliği olan bir çocuğun yanında konuşmak ve onun söylediklerini dinlemek çok önemlidir
Eğer bir sürü faaliyeti, başına su döker gibi, kısa bir sürede çocuğa yaptırmaya kalkarsanız, karışıklık ve başarısızlık kaçınılmaz olur Çalışırken çocukla beraber olursanız, çocuğun yorulup yorulmadığını anlarsınız Evdeki çalışmalarda çocuğun yorulma ve dikkat sınırı konusunda öğretmene bilgi verebilirsiniz
Çocuğu bağımsızlığa teşvik etmek gelişimleri için önemli bir adımdır Biz işleri çocuklardan daha çabuk ve iyi yaptığımız için onların yapmasını beklemeden onların yerine yapmak cazip ve kolay gelir Ama çocukların kendi işlerini kendilerinin yapması, eğitim bakımından çok önemlidirOnların işlerini büyüklerin yapması, onları tembelliğe ve durgunluğa sevk eder Bağımsızlık, çocukların kendileri hakkında iyi duygular içinde olmalarına ve diğerleri ile iyi geçinme kabiliyetlerinin gelişmesine yardım eder
Çocuğun vücut hareketlerinde hantallık ve sarsaklık varsa düşerek veya bir yere çarparak yaralanmasından korkarsınız Dolayısıyla çarpma veya yara bereden korumak için çocuğunuzu emin bir yerde tutmayı düşünebilirsiniz Bunu yapmak sizin düşüncenize uygundur ama çocuğun kendi dünyasını tecrübeyle öğrenmesine engeldirÇocuğunuzu evdeki tehlikelerden nasıl koruyacağınızı ve çocuğunuzun ayakta sağlam durabilmesi için neler yapılması gerektiğini öğretmenden sorabilir ve tavsiyelerini alabilirsinizBazı çocukların, iş basit olsa bile o işin yapımında ustalaşmaları için uzun zamana ihtiyaçları vardır
Bağımsız oturmadan, yemek yemeye kadar, her başarı ve ilerleme çocuk için gerçek bir başarıdır ve övgüye değer
Çocuk yaptığı işin sonucu yanlış bile olsa, gayretinden dolayı övülmelidirÖvgünün devam etmesi, çocuğun denemeye devam etme gayretine yardım edecektir
Ancak, övgünün yerinde ve hak edilmiş olması da şarttır Öğrenme yetersizliği olan çocuklar da, samimi olmayan övgüleri anlamada diğer çocuklar gibidirler Eğer övgünüz çocuğun herhangi bir başarı göstermediği bir zamanda olursa, bunun neden ileri geldiğini anlayamayacak,sizin ondan ne beklediğiniz konusunda şüpheler içinde kalacaktır
Hikaye okuma faaliyetleri: çocukların dikkat etme kabiliyetlerinin,dinleme becerilerinin,konuşma becerilerinin(resimleri gösterme ve resimlerin adlarını söyleme),dil becerilerinin(bir hikayeyi anlama, yeni kelimeler öğrenme),işi sırasına göre yapma kabiliyetlerinin(hikayeyi yeniden anlatma), hafıza ve öğrendiklerini hatırlama becerilerinin(bildiği veya benzer tecrübelerini tekrarlama),sosyal becerilerinin, duygularını ve fikirlerini ifade kabiliyetlerinin gelişmesine yardım edebilir

Çocuğunuzu tanıyor musunuz?

Çocuğun neyi iyi yaptığına dikkat edin İyi olan becerisini destekleyerek zayıf olan becerilerinin kuvvetlenmesine ve yeni beceriler kazanmasına destek olabilirsiniz
Çocuğun sıkılmadan, zevkle tekrar tekrar yaptığı özel bir faaliyet varsa onu durdurmayınız bu alanda ustalaşabilirAncak bazı faaliyetleri reddediyorsa hoşuna gidinceye kadar o işi değişik şekilde organize ederek çocuktan yapmasını isteyiniz
Ona öğretmek istediğiniz konu hakkında bilgi veriniz
Hedefiniz belirgin ve açık olmalı
Açık anlaşılır talimatlar veriniz
Faaliyet basit ve süresi kısa olmalı
Onunla konuşun ve onu yargılamadan dinleyin Duygularınızı anlatın ancak ifadeleriniz çok karmaşık olmasın
Faaliyetlere katılması konusunda sıkıntı oluyorsa kardeşleri ile çalışarak çalışmaya ilgisini uyandırın, faaliyetler hakkında kısa açıklamalar yaparak merak etmesini sağlayın
Onun bir çocuk olduğunu unutmayınız
Kalabalık gruplar içerisinde yapamadıklarını değil iyi yaptığı, başarılı olduğu işleri anlatınız, duyguları olduğunu unutmayın
Fiziksel cezaların işe yaramadığı anlarda olacaktır sakın unutmayın
Çocuğunuzu yetiştirirken sakin olun bu sizin hata yapmanızı engelliyecektir Diğer çocuklar ve insanlar gibi hata yapma ya da yaşama hakkına sahipler
Anne-baba olmanın sizin için ne ifade ettiğini düşünmenizi istiyorum Çocuklarımızı yapamadıkları ya da var oldukları için suçlamak yerine oldukları gibi kabul etmeyi denemeye ne dersiniz?

AİLEYE ÖNERİLER

Her şeyden önce çocuğunuzu yeterlilikleri ve yetersizlikleri ile olduğu gibi kabul edin Onun henüz bir çocuk olduğunu unutmayın
Anne-baba olarak birbirinizi suçlamayın, suçluda aramayın
Çocuğun her türlü gelişimi için gereken ilgi ve şefkatinizi ona sürekli gösterin
Onu aileye verilmiş bir ceza olarak görmeyin, çocuğunuzu suçlamayın Çocuğunuzdan utanç duymayın Onun sokağa çıkmasına, oyun oynamasına,arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olun
Çocuğunuzu aşırı derecede korumayınGereksinimlerini karşılamasına fırsat verin
Çocuğunuza acıyarak yaklaşmayınAcımadan doğan sevgi ve yardım onun öğrenmesine engel olacaktır
Çocuğunuzu beceriksiz bulmayınSabırla yapmasını bekleyinBeceriksiz bulmanız ve engellemeniz kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir
Çocuğunuzdan, yapabileceğinden fazlasını beklemeyin
Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın
Öğretmenle sıkı diyalog kurulmalı okuldaki çalışmaların evde de devamı sağlanmalıdır
Çocuğunuzun sorularına basit ve kısa kelimelerle anlaşılır cevaplar verin

“Çocuklar karşılarında daima öğütler veren insanlar değil, o öğütleri yaşayan modeller görmek ister!’

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com